doktornevra.com Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulanılanlara Ekle Sorularınızı Cevaplıyor
   
Riskli Gebelikler
 


 

Gebelikte Acil Hastalıklar,
Acil Durumlar.

 

Gebelikte Akut Karın (Akut Batın)
Akut karın ağrısı ve karın duvarında sertlik ve hassasiyet ile kendini gösteren ve acil cerrahi tedavi gereken ciddi hastalıklar için akut batın tanımı kullanılır. Tedavi gebelik olmayan kadınlarla  benzerdir ama gebeliğin neden olduğu fizyolojik değişiklikler tanı konulmasını zorlaştırabilir.

Bulantı, kusma, kabızlık, sık idrara çıkma, ve alt karında  veya üst karında rahatsızlık hissi gibi belirtiler gebelikte olabilir. Ultrasonografi en sık uygulanan görüntüleme yöntemidir. Ultrasonografide probun gitgide daha fazla karın duvarına bastırılması apendiksin görüntülenmesini sağlayabilmektedir. Batın içindeki serbest sıvı ve kanın görüntülenmesini sağlar. Genişlemiş bağırsakları görüntüleyebilir. Safra kesesi taşı ve koyulaşmış safra ile safra kesesi duvarındaki kalınlaşmaları gösterebilir. Yumurtalığa ve adneksiyel alana ait kitleler, oluşumlar  ve  over torsiyonları renkli Doppler ve kan akımı çalışmaları ile incelenebilir. MRI  da gerekli durumlarda kullanılabilmektedir. Eğer ameliyarı  erteleme olanağı varsa ikinci trimester yani 12. hafta sonrası tercih edilir, fakat acil durumlarda anne adayı için ciddi bir tehlike var ise gebelik haftasına bakılmaksızın duruma göre hemen ameliya kararı verilebilinir, karar doktora aittir. Gebeliğin devam etmesi anne  açısından sakıncalı ise doğum planlanır 

Gebelikte Akut Apandisit

Gebelikte gebelik dışı nedenlerle acil yapılan cerrahi işlemlerin en sık nedeni akut apendisittir. İkinci üç ayda daha sıktır. Perforasyon yani apandisitin patlaması ve apse oluşum gebelikte daha sıktır. Perforasyon hem anneye hem de bebeğe olan riskleri  ve sonuçları ciddi bir şekilde arttırır.yaygın karın ağrısı sağ alt kadranda iken ikinci trimesterde (ikinci üç ay) göbek hizasına ve üçüncü trimesterde (üçüncü üç ay , doğuma yakın dönem) sağ üst kadrana yükselir.

Gebelikte Adneksiyel Torsiyon

Hamilelikte olan yumurtalık kistlerinin kendi etrafında dönerek yumurtalığı ”boğması”  durumudur ve nadir gözlenir. Genç kadınlarda olur. Sıklıkla dermoid kistten oluşan adneksial kitle vardır. Ameliyatta yumrtalık alınır yani s alpingo-ooforektomi yapılır. Eğer dönen sapı açıldığında çevre dokular nekrotik ve ölü  değilse doktorun kararunagöre kist sadece alınabilinir. Korpus luteum çıkartılmak zorunda kalırsa ilk 10 haftadaki gebeliklerde progesteron desteği ilaç olarak verilir aksi takdirde düşük riski oluşur.

 Gebelikte Myom Dejenerasyonu

Gebelikte myomların %10’unda kırmızı dejenerasyon olur. Sıklıkla 12-20. gebelik haftalarında bu şikayet gözlenir. Aniden başlayan belirli bir yere odaklanmış karın ağrısı vardır. Hafif dereceli ateş olabilir. Ultrasonografi ile şüpheli  alanlar içeren myom nodülü izlenir. Myom üzerine bastırılan prob ağrıya neden olur.Tedavisinde ağrının nedeninin myom dejenerasyonu olduğuna karar veriliyorsa ilaçla  tedavi yapılır ve ağrı kesiciler verilirek hasta takibe alınır.

Gebelikte Addison Hastalığı

Adisson hastalığı olan hamilelerde doğum, kusmalar, idrar çıkışı  artması gibi çeşitli streslerle hipertansiyon ağırlaşabilir. Bir endokrinoloji uzmanı gözetiminde kortizon kullanılması gerekebilmektedir aksi takdirde annenin sağlığı ve yaşamı konusunda ciddi endişeler olmaktadır. Doğum stresini karşılamak için doğum sırasında daha iyi takip edilmeli ve gerekirse forceps veya vakum ile doğuma yardımcı olunmalıdır.

Gebelikte  Cushing Sendromu

Hamilelikte “Cushing Sendromu” nadir görülür. Prematüre  erken doğum doğum ve intrauterin ölüm( İUMF, İn Utero Mort Fetal) görülebilir. Tedavide  gebelik dikkate alınmadan anne hayatı ön planda tutularak bir dahiliye endokrinoloji uzmanı ile koordineli bir şekilde  yapılmalıdır.

Gebelikte Kalp Hastalıkları

Hamilleikte  kalp hastalıkları bazen acil duruma yol açabilir.Gebeliklerin %1’inde birlikte kalp hastalığı bulunur. Kalp hastalığının gebelik üzerine zararlı etkisi olabildiği gibi gebeliğin de kalp hastalığı üzerine zararlı ve olumsuz  etkisi olabilir. Romatizmal kalp hastalıkları  en sık  rastlanılanlarıdır. En çok mitral, sonra aortik, sonra her iki kapak ve diğer kapakların etkilenmesi söz konusudur. Konjenital kalp hastalıkları  da gebelerde sıklıkla (%10 civarında)  rastlanır. Asiyanotik soldan sağa şant tipleri daha fazladır. Siyanotik (sağdan sola şant) tip olarak Fallot tetralojisi ve Eisenmenger sendromu görülebilir. Eisenmenger sendromu olan gebelerde  anne ölümleri  %25’lere yükselmektedir.Diğer kalp hastalıkları %5 oranında rastlanır. Kalp hastalığının gebelik üzerine etkileri düşük, gelişme geriliği(IUGR), ölü doğum, preterm erken  doğumdur. Kalp yetmezliği gebelik sırasında en sık 32-34. haftalarda görülür ve kalp hastası olan gebeler özellikle 30. gebelik haftasından sonra iyi ve sıkı taip edilmelidirler.Doğum sırasında annenin ıkınması ile ve doğumdan sonra uterusun küçülmesi ile daha fazla kanın sistemik dolaşıma yüklenmesi kalp yetmezliğine neden olabilir. Lıhusalık  döneminde de bakteriyel endokardit gelişebilir. İstirahat ile önlenmeye çalışılır. Gebelikte bakteriyel endokardit görülürse, gerekli antibiyotik ve kalp takviye tedavisine hemen geçilmelidir. Cerrahi müdahale gerektirebilir kardiyoloji uzmanları ile birlikte takip edilmeli ve doğum gerekir ise yoğun bakım ünitesi olan hastanelerde yapılmalıdır.

Gebelikte Üriner Sistem Enfeksiyonu Ve Akut Pyelonefrit

Hamilelikte üriner sisitem enfeksiyonu ve hamilelerde piyolonefrit  göz ardı edildiği zaman sıkıntılara ve erken doğuma yol açabilmektedir. Tedavi edilmeyen belirtisiz bakteriüri durumlarında gebelerde %40 sistit ve %25-30 pyelonefrit gelişebilir. Erken doğum için risk faktörüdür. Sistit tedavi edilmez ise idrar yolları kanalı ile yayılarak enfeksiyon böbreklere ulaşır ve sonuç olarak akut pyelonefrit gelişir Bu durumda böbrek dokusunun  enfeksiyonu vardır ve gebeliklerin %2’sinde görülebilmektedir.. Pyelonefrit %50 sağ, %25 bilateral, ve %25 sol böbreği tutar. Sağ böbrekte daha sık pyelonefrit görülür. İdrar yollarından yayılma  dışında ikinci yol, bağırsak hareketlerinin azalması ve kabızlık  ile E. coli’nin  fleksura hepatica’dan lenfatik yolla sağ böbreğe geçişi ve lenfatikler ile böbreğe ulaşmasıdır. Ateş, titreme, yan tarafta ağrı ve hassasiyeti, bulantı, kusma, baş ağrısı, sık idrara çıkma, idrarda yanam  ve idara kaçırma  olabilir.  

Gebelikte  Tromboembolik Hastalıklar

Tromboembolik hastalık gebelikte binde 0.5-3 oranında çok nadir olarak  görülür. Gebe olmayan kadınlara göre 5.5 kat yüksek oranda tromboembolik hastalık görülmektedir. Tedavi edilmezse %24’ünde pulmoner emboli ( akciğere pıhtı atması) görülür ve bu durumda gebe ölümleri %15 oranında görülmektedir. Derin ven trombozunda titreme ve yüksek ateş önemli görülür.Doppler ultrasonografideki gelişmeler Derin ven trombozunda (DVT) tanısının konmasını  ve izlemini kolaylaştırmıştır. Akciğer sintigrafisi önemli bir yöntemdir. Ciddi bir şekilde “göğüs kalp damar cerrahisi uzmanı” ile takipi ve tedavisi gereklidir. Hastanede takip edilmesi gerekliliği vardır.

Gebelikte Tiroid Hastalıkları

Tiroid bezi gebelikte biraz büyür ve metabolik hız yükselir. Gebelikte hipertiroidi olanlar propiltiurasil  içeren ilaçlar ile bir dahiliye uzmanının gözetiminde  tedavi edilebilirler, ancak belirtileri kontrol altına alan en küçük doz uygulanmalıdır ve tiroid doku tablosu düzenli olarak izlenmelidir. Hipotiroidizm için tedavi gören annelerden doğan bebeklerde de hipotiroidizm araştırılmalıdır ve doğumdan hemen sonra çocuk doktoru bu konuda bilgilendirilmelidir. Eğer otoimmün tiroidit, Hashimoto hastalığı var  ise yenidoğanda hipotroidizm mutlaka aratırılmalıdır.

 

 

                   Diğer Riskli Gebelik Yazıları ( tıklayın )Erken doğum
Tekrarlayan düşükler


 

 

 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Ne Neler Yapmali Ve Ne Zaman Nerede
Kürtaj Nasil Nerede Ve Ne Zaman? Fiyati Ücreti Ve Hastanesi
Hamilelikte Hpv Kondilom Genital Sigil. Tedavi. Resim Görüntü Vidyo video izle
Gebelik Ve Nezle, Grip Asisi,Hamilelik Ve Asi Yapilmali Mi? Ne sekilde ? Güvenli Mi?
Hamile, Gebe Ve Mantar Enfeksiyonu (Akinti Kasinti Koku Iliskide Agri Yanma)
Birliktelik Ile Geçen Ve Bulasan Hastaliklar,Gebelik - Hamilelik Ve Enfeksiyon
Gebede Hamilede (Dogum Sonrasi )Varis Tedavisi,gebelik- hamilelik ve varis Ameliyati
Gebelik- hamilelik Sirt Agrilari Ve Bel Agrisi, Ellerde Kollarda Uyusma Karincalanma Ödem Ve Sisme
Hamilede Mide Yanmasi Eksimesi Gastrit Ve Reflü,Gebelik-hamilelik ve kabizlik ,sindirim bozuklugu
Hemoroid, Basur Ve Tedavisi, lazer ameliyati, resim görüntü, sekil vidyo canli ani youtub videosu
Gebelik-hamilelik ve Memelerden Süt Gelmesi Meme Bakimi Gebelikte-Hamilelikte Meme Agrisi
Gebelikte (Hamilelikte) Idrar Kaçirma Tutamama Inkontinans neden olur
Gebelikte Depresyon, Panik Atak, Hamilede-gebede-lohusada psikolojik tedavi
Hamilelikte Bas Agrisi, Migren, Kasilma Uyusma Sisme Bas Dönmesi Nasil Nerede Tedavi Edilir?
Gebelik Ve Aserme,Gebelik -hamilelik VeIgrenme, hamilelik-gebelik veTiksinme ,gebe-hamile bakimi
Hamilelikte Akinti,Kasinti, Tedavisi Gerekli Mi, Gereksiz Mi ,Yapilmali Mi, Olmali Mi?, Ne Sekilde
Gebelikte Kanama Kadin Hastaliklari Youtube Görüntüleri Videolari Canli Yayin Tv Ani Youtub Resim
Hamilelikte Kilo Alimi ,Kontrolü, Diyet Ve Diet Yapmak, Zayiflama Metodlari Yöntemleri
Idrarda Kanda Gebelik Testi, Gebelik Testleri , Hamilelik Belirtisi Gebelik Belirtileri
Doktor Muayeneleri Ne Siklikla Nasil ? Kadin Dogum Uzmani Takibi Nasil Olmali, Ne Siklikla
Evlilik Öncesi Genetik Danisma,Gebelik Ve Kadin Hastaligi Muayenesi, Gebelik Hamilelik Istegi
Gebelik, Hamilelik Belirtileri, Hamile Dogum Videolari, Görüntüleri Resimleri Youtub Vidyolari Ani
Gebelik planlama Ve Folik Asit Ve Folikasit Kullanimi , gebe- hamile kalma istegi
Akraba Evliligi, Sakat Dogumlar, Mongol Çocuk Ve Down Sendromu
Gebe Kalmak Için yöntemler hamile nasil kalinir gebelikte hamilelikte seks cinsel iliski birlesme
Hamile Kalmadan Önce Yapilmasi Gerekenler
Adet Düzeni Hakkinda Bilgiler, Görememe, Sik Görme, Adet Gecikmesi
Genital Bölge Anatomisi,merak edilenler, sik sorulanlar,jinekolojik operasyon ve ameliyat
G Noktasi ve jinekolog,jinekolojik muayene,jinekolok
Memede fibrokistik hastalik uzmantv video uzman tv görüntüleri videosu
Kordon dolanmasi ,gebelik hamilelik ve kordon problemleri,dogum ve sezeryan,sezaryen nedeni
Yumurtalik kisti tani ve tedavisi, yumurtalik kisti ameliyati, kadin hastaliklari muayenesi
Gebelikte uyku pozisyonu nedir. Gebelikte uykusuzluk tedavisi nasil nerede ilaçlari nedir
Erkelerde dogum kontrol asisi, Gebelikten Korunma Istememe Kaçinma
Genital enfeksiyonlardan korunma yollari nedir.Cinsellik seks ve enfeksiyon korunma nedir
Düsük tehdidi , tehlikesi, devamli düsük yapma, habituel abortus bos gebelik kimyasal hamilelik
Smear testi nedir ,smir testi nasil yapiliri,kadin sagligi ve kanser taramasi,kanser testi inceleme
Hormon yerine bitkisel tedavi dogal yöntemler ,bitkisel haplar ile tedavi, bitkisel ilaçlar
40 yas üstü kadinlarda korunma, kürtaj tesimleri görüntüleri kürtaj video sonrasi fiyatlari ücreti
Rahim agzinda yara ,yara tedavisi yarayi dondurma yakma yöntemi kolposkopi ve biopsi
Hizli gebe kalmak için , Gebe ve hamile kalma yöntemleri uygulamalari,kolay gebelik hamilelik dogum
Adet düzensizligi sekilleri ,hormon bozuklugu kadin hastaligi ve kadin sagligi açisindan tetkik
Gebelikte bulanti,kusma,gebe ve hamile sikayetleri, gebelik hamilelik te nasil tedavi edilir?
Dogum kontrol haplari , normal dogum videosu resimleri fotograflari dogum görüntüleri video izle
Miyom belirtileri ve tanisi ,Myom ameliyati nasil nerede nezaman nesekilde neden,ücreti parasi fiyat
Cinsiyet belirleme , cinsiyet tahmini yöntemi, çin takvimi gebelik öncesi cinsiyet seçme seçimi
Sezeryan mi? Normal dogum mu? Sezaryen Görüntüsü Video resim Youtube Yutub Yutup Canli Ani Tv
Gebelikte birliktelik,gebelik ve yasam, hamile sagligi gebe sagligi,gebelik ve hamilelik te sosyal
Polikistik over sendromu nedir ?, Yumurtalikkisti tedavisi, over kistleri ve tedavi ,kadin hastaligi
Kizlik zari
 
  Acil Korunma, Ertesi Sabah Gün Hapi nedir
Tüpleri Baglatmak, Kisirlastirmak, Kizlik Zari Muayenesi
Hormonlu Sipiral, Mirena
Spiral (Ria) Ile Ilgili Bilgiler
Implanon, Ciltalti Korunma Yöntemi
Aylik Igne, Mesigyna, kadinlar kulübü
Dogum Kontrol Yöntemleri Gebelikten Korunma
Kürtas Hapi, Düsük Ilaci uzmantv video uzman tv videosu görüntüleri
Dogum Sezeryan Sonrasi Korunma, Dogum Ve Sezaryen Sonrasi Spiral Gebelik ten Hamilelik ten
Yenidogan Tarama Topuk Testi nedir
Lohusalik (Logusalik) Lohusa Bakimi
Bebek Isimleri, Resimleri, Görüntüleri, Gelisimi Büyümesi Gebelik Hamilelik Hesaplayicilari Ölçümü
Dogum Öncesi, Sonrasi Izni, ücretleri, fiyatlari, parasi ,hastaneleleri ,ücreti , fiyati parasi
Nüfusa Kayit Islemi
Bebek Odasi,Mobilyalari Aksesuarlari Esyalari, Giyimi, Kiyafetleri Bebek Bakimi Bakicisi
Agrisiz Dogum, Epidural Anestezi, youtube video, yutub vidyo görüntüleri resimleri canli ani yutup
Sezeryan (Sezaryen) Görüntüleri, Resimleri Ani, Sezaryan Youtube Videosu Görüntüsü Vidyo Ani
Dogum Resimleri, Görüntüleri, Ani, Dogum Videosu, Dogum Youtub Görüntüsü, Canli Dogum Ani
Dogum Valizi Esyalari, Doguma Hazirlik
Dogum Hakkinda Bilgiler, Dogum Nasil Nerede Ne Sekilde, Dogum Hastenesi Ücretleri Fiyati
Gebelikte, Hamilelikte Oruç Tutmak, Hamilelik Ve Beslenme, Gebelik Ve Saglikli Beslenme Diet
Saglikli, Dogru Beslenme Ipuçlari, Gebelik Ve Diet, Hamilelik Ve Kilo Kontrolü, Gebelik Zayiflama
Dis Gebelik, Ektopik, Kimyasal Gebelik, Bos Gebelik Gibi Diger Gebelikler, Problemli Hamilelik
Hamilelik ve Miyomlar, Myom Tedavisi
Gebede Hamilede Rh, Kan Uyusmazligi
Amniosentez, resimleri youtube video vidyo görüntüleri izle
Üçlü Test, Zeka Testi
Ikili Test, Ense Kalinligi Ölçümü
Ultrasonografi detayli ultrason resimleri görüntüleri fotograflari sezeryanla dogum videosu video
Hamile Ve Bel Fitigi Siyatik Tedavisi,Gebelikte Karpal Tunel Agrisi, Mikrocerrahi
Dis Sagligi Ve Dis Bakimi
Gebelik Ve Seyahat ,Yolculuk Tatil Günes
Hamilelikte Spor Cimnastik Yapma
Hamile Elbiseleri Kiyafetleri Gebe Giyimi, Moda Güzellik Hamilelik (gebelik) Belirtileri
Selülit, Cilt Bakimi Tedavisi, Botoks
Hamilelikte Tatil, Deniz Günes Yüzme Bronzlasma
Epilasyon Ve Istenmeyen Tüyler, Gebede Hamilede Lazer Laser Epilasyon Güvenli Mi? Uygulanir Mi?
Gebelikte Saç Bakimi Ve Boyatma,Hamilelik Ve Güzellik
Gebelikte Hamilelikte Güzellik için Yap / Yapma
Diet Yapmak, Zayiflamak Kilo Kontrolü
Bitkisel Haplar Ilaçlar, bitkisel tedavi
Kiz mi,erkek mi? Cinsiyeti Ne Olsun? Cinsiyet testi,cinsiyet testi nasil ücreti fiyati nedir
Gebe kalma korkusu sehir efsaneleri , üstüne görme üste adet görme, kadin hastaliklari teshisi
HPV asisi ,Rahim Agzi Kanseri Asisi, Genital Sigiller,Genital Sigil Tedavisi Kolposkopi Biopsi
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi, Kisirlik Tedavisi, Kisirlik Tedavi Yöntemleri, Myom Ameliyati
Anne karninda müzik ,hafta hafta gebelik, hafta hafta hamilelik, ay ay gebelik hamilelik takibi
Suda dogum ,youtube dogum görüntüleri videosu vidiyosu,Youtub sezaryen görüntüsü vidyosu
Abortion Clinics In Istanbul Turkey, Best Abortion Prices Laws Fees Hospitals In Istanbul
Best Abortion Clinics in Istanbul, Abortion Prices Istanbul Turkey
Vajinoplasti Labioplasti Estetigi ,Kadin Estetigi Estetik
 

webmaster

solmenu.jpg
anasayfa
Gebeliğe Hazırlık
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme Hastalıkları
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Kısırlık ve Tedavisi
Otomatik_Hesaplayicilar
   


! Yasal Uyarı !
 
 www.kurtaj.info
 
 www.genitalsigil.net