www.doktornevra.com Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sýk Kulananlara Ekle Soruları Cevaplıyor
   
Sezaryen, Sezeryan İle Doğum
 


 

Adım Adım Bir Sezeryan…

                                                 

Normal ve problemsiz bir sezaryen ameliyatı genellikle 40-50 dakika sürer.Bebek genellikle sezeryan başlamasıyla birlikte ilk 5 dakikada doğar,kalan süre ameliyatın tamamlanması ve annenin kesilen dokularının dikilmesi için geçen süredir.

Sezaryen ameliyatında hasta hazırlığı ve sezeryan tekniklerinde operatörün kişisel tercihi  yada ameliyatın yapıldığı hastanenin şartlarına göre  farklılıklar olabileceği hatırlanmalıdır.Her jinekolog farklı tutum takınabilir ve hepsi de kendince doğrudur.

  • Evden hastaneye gidiş

ü       Sezaryen ameliyatı planlı bir şekilde önceden  tarihi ayarlanarak yapılacak ise bir önceki gece saat 24.00 ‘ten itibaren hiçbir şey yenilip içilmez.En az 6 saatlik açlık ve susuzluk süresi olması önemlidir.

ü       Takılarınızı evde bırakınız,yüzüklerinizi çıkarınız. Ameliyat esnasında kanamanın durdurulması için koter kullanımında problem yaratmaktadır. Zaten çıkartmayı unutursanız ameliyathane hemşiresi çıkartıp ailenize teslim edecektir.

ü       Ağır göz makyajı yapmayın,ameliyat esnasında göz koruma kremleri kullanıldığı için problem olabilmektedir.Ojeniz var ise en azından işaret parmağınızdaki ojeyi çıkartın,ameliyat esnasında genel durumunuzun takibi için kullanılan cihazın sağlıklı çalışması için gerekmektedir.

ü       Ameliyat saatinden en az 1 saat önce,çoğunlukla sabah saat 07.00-07.30’da hastanede olunması gerekmektedir. 

  • Sezeryan Ameliyatı öncesi hazırlık

ü       Hastaneye varışın  ardından önceden rezerve edilen odaya hasta alınır.Yatış dosyası çıkartılır.Kat hemşiresi öyküyü alıp gerekli onay formlarını doldurur.Özel sağlık sigortası var ise gerekli ön onay işlemleri başlatılır.

ü       Ardından lavman yapılarak bağırsakların boşaltılması sağlanır.Bu işlem zannedildiği kadar rahatsızlık verici değildir ve operasyon sonrası gaz ve büyük tuvalet sıkıntısı olmaması için uygulanır. Tüm işlem 5 dakikada biter.Bazı jinekolog doktorlar lavmanı tercih etmezler. Kişisel yaklaşımdır.

ü       Ameliyat bölgesi hemşire tarafından kontrol edilip tüy varsa traş edilir.Ameliyat öncesi kan sayımı,kanama zamanı ve pıhtılaşma zamanı ve gerekli görülen diğer kan tetkikleri için kan alınır.

ü       Ameliyathane önlüğü giydirilir,saç bonesi takılır.

ü       Ameliyat yapılan hastanenin prensiplerine göre eğer doktor tarafından talep olursa ,hasta odasında veya ameliyathanede foley sonda takılır.Sonda genellikle ameliyattan 8 – 12 saat sonra çıkartılır.Sonda takılması birçok hastayı rahatsız etse de takılırken özel ağrı kesici jel kullanıldığından acı verici işlem değildir. Sonda takılması hem ameliyatı kolaylaştırır, hem de ameliyat sonrası hastanın idrar çıkışının takibi için önemlidir. Ayrıca hasta ameliyat sonrası ağrılı dönemde tuvalet ihtiyacını karşılamak için sıkıntıya girmemektedir.Sonda uygulaması da doktorun tercihine bağlıdır. Aksi de doğrudur.

ü       Sedye ile ameliyathaneye alınır. Hasta yakını da gebeye ameliyathane kapısına kadar eşlik edebilir.

ü       Video kayıt cihazını veya fotoğraf makinasını  sezeryan sıraında çekim yapması için ameliyathane görevlisine vermeyi unutmayın.

  • Ameliyathanede hazırlık

ü       Ameliyat masasında önce damar yolu açılır,kalp atımlarını izlemek için göğüs kafesine transduser olarak isimlendirilen bir alıcı yerleştirilir. Kan oksijen seviyesinin ölçümü için de işaret parmağına mandal gibi bir cihaz bağlanır,oje olmaması gerekmektedir.

ü       Epidural anestezi uygulanacaksa  anestezist tarafından kateter bu safhada yerleştirilir.

ü       Bu esnada ameliyat ekibi (jinekolog operatör,yardımcı jinekolog doktor ve ameliyat hemşiresi ) antiseptik solüsyon ile yıkanıp ellerini dirseğe kadar steril hale getirirler.Steril ameliyat önlüğü ve takiben steril eldiven giyerler.

ü       Tüm karın ön duvarı ,meme altı seviyeden dize kadar batticon isimli antiseptik solüsyonla temizlenir.Ameliyat sahası açıkta kalacak şekilde steril örtüler örtülür.

ü       Sonda takılması ve ameliyat sahasının antiseptik solüsyonlar ile silinmesi eğer genel anestezi uygulanacaksa  hasta uyanık iken yapılır. Bunun ana nedeni anne karnında bebeğe lüzumundan daha uzun süre anestezik madde vermenin anlamı olmamasıdır.Bebeğin mümkün olan en kısa süre anesteziye maruz kalması amacıyla bu safhanın hasta uyanık iken yapılması tercih edilmektedir.Bazı hastanelerde bazı kadın doğum uzmanları bu işlemleri hasta uyuduktan sonra hastanın rahatsızlık hissini aza indirmek için yapmayı tercih etmektedirler.Her jinekolog doktorun yaklaşımı farklı olabilmektedir.Kişisel tercihtir.

  •  Sezeryan Ameliyatı

ü       Anestezi doktoru ,ameliyathane,hemşire ve personelin tüm hazırlıkları  tamamlandıktan sonra gerekli ışık düzeni sağlanıp operasyon başlatılır.

ü       Anestezi uzmanı ilacı önce serumdan verip hastanın uyumasını sağladıktan sonra bir tüp yardımı ile entübe edip otomatik anestezi makinasına bağlar.

ü       Gebenin uyuması ile birlikte hızlı bir şekilde ameliyata başlanır.  7 kat kesi yapılır.Bu 7 kat tabaka cilt ,cilt altı,fasya (kas kılıfı),karın ön duvarı kası (rektus),dış karın zarı, rahmi çevreleyen iç karın zarı ve rahmi oluşturan kas (myometriyum) dur.

ü       Cilt kesisi kasık bölgesinden ortadaki simfiz pubis kemiğinin  2 parmak üstünden , kasık tüylerinin  başladığı çizgi hattında genellikle 8-10 cm olarak yapılır.

ü       Ardından cilt altı yağ dokusu ve fasya diye adlandırılan karın duvarının  en güçlü tabakası olan kas kılıfı yatay olarak kesilir.

ü       Karın kası ve dış karın zarı (periton ) dikey olarak kesilerek karın boşluğuna girilir.

ü       Rahim üzerinde  örten ince zar tabakası kesilerek rahim kasına myometriuma ulaşılır.Bu tabaka önce bistüri  ucu, ardından her iki elin işaret parmağı kullanıp açılarak  bebeği çevreleyen amniotik keseye ulaşılır.

ü       Amniotik kese patlatılarak usulüne uygun olarak bebek doğurtulur. Göbek kordonu bağlanıp kesilerek ameliyathanede hazır bulunan bebek hemşiresi ve çocuk doktoruna teslim edilir.Eğer kordon kanı alınacak ise bu dönemde özel set ile yeterli miktarda kan plasenta henüz ayrılmadan kordonun içindeki damarlardan alınır.  Plasenta elle çıkarılır.Rahim içi temizlenir ve kesilen tabakalar kat kat usulüne uygun olarak özel dikiş materyalleri kullanılarak  kapatılır.Bu safhaların her aşamasında kanama kontrolü yapılır.

ü       Cilt  boydan boya dışarıdan ve uçlarında dikiş ipliği görülmeyecek bir şekilde jinekolog tarafından  gizli dikiş tekniği uygulanarak kapatılır. Lazer dikişi diye bir şey yoktur. Lazer kesme ve yakma cihazıdır.Halk arasında ‘lazer dikişi’ olarak isimlendirilen gizli dikişten başka bir şey değildir.Estetik olarak dikilen ciltte kullanılan dikiş materyali özel olarak üretilmiş olunup daha sonra alınmasına gerek yoktur. Doku tarafından bir süre sonra emilir.Cilt pansuman yapılıp özel bir bant ile kapatılır.

ü       Sezeryan ameliyatı bitmiştir. Anestezi doktoru anneyi uyandırır ve bir süre daha  kendine gelmesi için uyanma odasına alınır.Eğer ağrı pompası uygulanacaksa anneye anestezi doktoru tarafından takılır.

ü       Bebek bu arada çocuk doktoru tarafından ilk muayenesi yapılmış, gerekli araştırmalar için kanı alınmış ve muhtemelen hepatit aşısı yapılmış olarak sabırsızlıkla   annesini bebek odasında beklemektedir.

  • Sezeryan Ameliyatı sonrası ilk saatler

ü       Odasına alınan annenin yanına ilk sütünü verebilmesi için bebek getirilir. Hemşire bakımı hemen başlar. Saatte bir annenin tansiyonu,idrar çıkışı ve kanama kontrolü yapılır.İlk gün yaklaşık damar yolundan 3000 cc  serum verilir ve antibiyotik yapılır.

ü  Anne ameliyattan 8 saat sonra ayağa kaldırılır (mobilizasyon). İlk kalkarken baş dönmesi, tansiyon düşmesi olabilir, telaşa gerek yoktur. Fenalık hissi olursa anne yatırılır ve bir süre sonra hemşirenin gözetiminde kaldırılmaya çalışır. Eğer sonda takılmış ise ve anne yürüyebiliyor ise  bu dönemde sonda da çıkartılır .Ayağa kaldırılmadan önce komposto , hoşaf ,bisküvi-çay gibi hafif sulu gıdalar verilir.

ü       Eğer ağrı oluyor ise ve ağrı pompası var ise hasta ağrısını kendisi pompa yardımı ile kontrol eder. Ağrı pompası yoksa doktor direktifi ile hemşire  önerilen şekil ve miktarda kalçadan veya damar yolundan iğne ile ağrı kesici yapar.Tüm bu işlemler hastanın ameliyatını yapan jinekolog doktorun bilgisi dahilinde yapılır.

  • Sezaryan Ameliyatı sonrası birinci ve ikinci günler

ü       Zannedildiği gibi kötü olmayan ilk geceden sonra kısmen daha rahat, fakat gaz sancılarının olabileceği ameliyat sonrası birinci gün başlamaktadır. Emzirmeyi de öğrenmiş anneye en çok tavsiye edilen şey yürümesidir.Sulu yumuşak özel diyet gıdalar verilir.Gazı kolay çıkartması için ilaçlar verilir. Ağrı kesici ve gerekirse verilen antibiyotikleri   ağız yolu ile alır.Dikiş yerine pansuman yapılarak duşa girebilmesi için özel bir bant konur. Annenin daha da rahatlaması için bir hemşire nezaretinde ayakta duş alması tavsiye edilir.

ü       İkinci gün genellikle gazını çıkaran ve rahatlayan anne büyük ihtimalle büyük tuvaletini de yapmıştır. Eğer yapmamış ise bir fitil veya makattan uygulanan bir krem ile tuvalete çıkıp rahatlaması sağlanır.Pansumanı gerek görülürse  jinekolog tarafından tekrar değiştirilir, hatta flaster yapıştırmaya gerek görülmeden açık dahi bırakılabilinir.Artık bebeği alıp eve gitme zamanı gelmiştir.Büyük ve heyecanlı bir yolculuğun mutlu sonu….

  • Evde  iyileşme

ü       Evdeki ilk günlerinde anneye  aktif olması,  bebeğin bakımı üstlenmesi ve hareket etmesi önerilir.

ü       Fakat ağır fiziksel aktiviteler önerilmez.

ü       Jinekolog doktorun önerdiği ilaçlar var ise (antibiyotik , ağrı kesici) düzenli kullanılır.

ü       Gebelik öncesi aldığı vitamin ve demir haplarını 1 ay süre ile kullanması tavsiye edilir.

ü       Kanama ve akıntı gittikçe azalarak devam eder,40 günü bulabilir.

ü       40 gün cinsel ilişki yasaklanır.

ü       40 gün süre ile küvette sıcak su ile yıkanması,havuz ve denize girmesi yasaklanır.Ayakta ılık su ile duş alması tavsiye edilir.

ü       Gaz şikayetini arttıracak yiyeceklerden kaçınılması tavsiye edilir. (portakal,lahana ,kuru fasulye gibi.)Tuvalete rahat çıkmasını sağlayacak yiyecekler (kayısı ,şeftali gibi..) önerilir.

ü       Günde en az  3 litre sıvı gıda alması önemlidir.

ü       Hastaneden çıktıktan sonra 4-5 gün sonra ameliyatını yapan jinekolog tarafından  kontrolü önerilmektedir.

 

Ameliyat ekibi hazırlığı

Gebenin  antiseptik solüsyonla
temizliği

Gebenin steril örtüyle örtülmesi

Sezeryan Ameliyatının  başlamasıyla karın  katlarının açılması

Bebeğin doğurtulması

Göbek kordonunun kesilmesi

Karın katlarının kapatılması

 MUTLU SON!

 

 

Sezeryan Youtube Videosu ve  Sezaryan  Youtube Görüntüleri;

Adım Adım Sezeryan Video İzle; (+18)

                                                         Geri  

 

Sezaryen nedenleri
Sezeryan mı normal doğum mu

Adım Adım Resimlerle,Görüntülerle Normal Doğum
Sezeryan Doğum Sonrası Cinsellik ,Cinsel İlişki Ve Seks
Jinekolog Hakan Topalismailoğlu,
   Jinekolog Nevra Topalismailoğlu
 


 


 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Ne Neler Yapmali Ve Ne Zaman Nerede
Kürtaj Nasil Nerede Ve Ne Zaman? Fiyati Ücreti Ve Hastanesi
Hamilelikte Hpv Kondilom Genital Sigil. Tedavi. Resim Görüntü Vidyo video izle
Gebelik Ve Nezle, Grip Asisi,Hamilelik Ve Asi Yapilmali Mi? Ne sekilde ? Güvenli Mi?
Hamile, Gebe Ve Mantar Enfeksiyonu (Akinti Kasinti Koku Iliskide Agri Yanma)
Birliktelik Ile Geçen Ve Bulasan Hastaliklar,Gebelik - Hamilelik Ve Enfeksiyon
Gebede Hamilede (Dogum Sonrasi )Varis Tedavisi,gebelik- hamilelik ve varis Ameliyati
Gebelik- hamilelik Sirt Agrilari Ve Bel Agrisi, Ellerde Kollarda Uyusma Karincalanma Ödem Ve Sisme
Hamilede Mide Yanmasi Eksimesi Gastrit Ve Reflü,Gebelik-hamilelik ve kabizlik ,sindirim bozuklugu
Hemoroid, Basur Ve Tedavisi, lazer ameliyati, resim görüntü, sekil vidyo canli ani youtub videosu
Gebelik-hamilelik ve Memelerden Süt Gelmesi Meme Bakimi Gebelikte-Hamilelikte Meme Agrisi
Gebelikte (Hamilelikte) Idrar Kaçirma Tutamama Inkontinans neden olur
Gebelikte Depresyon, Panik Atak, Hamilede-gebede-lohusada psikolojik tedavi
Hamilelikte Bas Agrisi, Migren, Kasilma Uyusma Sisme Bas Dönmesi Nasil Nerede Tedavi Edilir?
Gebelik Ve Aserme,Gebelik -hamilelik VeIgrenme, hamilelik-gebelik veTiksinme ,gebe-hamile bakimi
Hamilelikte Akinti,Kasinti, Tedavisi Gerekli Mi, Gereksiz Mi ,Yapilmali Mi, Olmali Mi?, Ne Sekilde
Gebelikte Kanama Kadin Hastaliklari Youtube Görüntüleri Videolari Canli Yayin Tv Ani Youtub Resim
Hamilelikte Kilo Alimi ,Kontrolü, Diyet Ve Diet Yapmak, Zayiflama Metodlari Yöntemleri
Idrarda Kanda Gebelik Testi, Gebelik Testleri , Hamilelik Belirtisi Gebelik Belirtileri
Doktor Muayeneleri Ne Siklikla Nasil ? Kadin Dogum Uzmani Takibi Nasil Olmali, Ne Siklikla
Evlilik Öncesi Genetik Danisma,Gebelik Ve Kadin Hastaligi Muayenesi, Gebelik Hamilelik Istegi
Gebelik, Hamilelik Belirtileri, Hamile Dogum Videolari, Görüntüleri Resimleri Youtub Vidyolari Ani
Gebelik planlama Ve Folik Asit Ve Folikasit Kullanimi , gebe- hamile kalma istegi
Akraba Evliligi, Sakat Dogumlar, Mongol Çocuk Ve Down Sendromu
Gebe Kalmak Için yöntemler hamile nasil kalinir gebelikte hamilelikte seks cinsel iliski birlesme
Hamile Kalmadan Önce Yapilmasi Gerekenler
Adet Düzeni Hakkinda Bilgiler, Görememe, Sik Görme, Adet Gecikmesi
Genital Bölge Anatomisi,merak edilenler, sik sorulanlar,jinekolojik operasyon ve ameliyat
G Noktasi ve jinekolog,jinekolojik muayene,jinekolok
Memede fibrokistik hastalik uzmantv video uzman tv görüntüleri videosu
Kordon dolanmasi ,gebelik hamilelik ve kordon problemleri,dogum ve sezeryan,sezaryen nedeni
Yumurtalik kisti tani ve tedavisi, yumurtalik kisti ameliyati, kadin hastaliklari muayenesi
Gebelikte uyku pozisyonu nedir. Gebelikte uykusuzluk tedavisi nasil nerede ilaçlari nedir
Erkelerde dogum kontrol asisi, Gebelikten Korunma Istememe Kaçinma
Genital enfeksiyonlardan korunma yollari nedir.Cinsellik seks ve enfeksiyon korunma nedir
Düsük tehdidi , tehlikesi, devamli düsük yapma, habituel abortus bos gebelik kimyasal hamilelik
Smear testi nedir ,smir testi nasil yapiliri,kadin sagligi ve kanser taramasi,kanser testi inceleme
Hormon yerine bitkisel tedavi dogal yöntemler ,bitkisel haplar ile tedavi, bitkisel ilaçlar
40 yas üstü kadinlarda korunma, kürtaj tesimleri görüntüleri kürtaj video sonrasi fiyatlari ücreti
Rahim agzinda yara ,yara tedavisi yarayi dondurma yakma yöntemi kolposkopi ve biopsi
Hizli gebe kalmak için , Gebe ve hamile kalma yöntemleri uygulamalari,kolay gebelik hamilelik dogum
Adet düzensizligi sekilleri ,hormon bozuklugu kadin hastaligi ve kadin sagligi açisindan tetkik
Gebelikte bulanti,kusma,gebe ve hamile sikayetleri, gebelik hamilelik te nasil tedavi edilir?
Dogum kontrol haplari , normal dogum videosu resimleri fotograflari dogum görüntüleri video izle
Miyom belirtileri ve tanisi ,Myom ameliyati nasil nerede nezaman nesekilde neden,ücreti parasi fiyat
Cinsiyet belirleme , cinsiyet tahmini yöntemi, çin takvimi gebelik öncesi cinsiyet seçme seçimi
Sezeryan mi? Normal dogum mu? Sezaryen Görüntüsü Video resim Youtube Yutub Yutup Canli Ani Tv
Gebelikte birliktelik,gebelik ve yasam, hamile sagligi gebe sagligi,gebelik ve hamilelik te sosyal
Polikistik over sendromu nedir ?, Yumurtalikkisti tedavisi, over kistleri ve tedavi ,kadin hastaligi
Kizlik zari
 
  Acil Korunma, Ertesi Sabah Gün Hapi nedir
Tüpleri Baglatmak, Kisirlastirmak, Kizlik Zari Muayenesi
Hormonlu Sipiral, Mirena
Spiral (Ria) Ile Ilgili Bilgiler
Implanon, Ciltalti Korunma Yöntemi
Aylik Igne, Mesigyna, kadinlar kulübü
Dogum Kontrol Yöntemleri Gebelikten Korunma
Kürtas Hapi, Düsük Ilaci uzmantv video uzman tv videosu görüntüleri
Dogum Sezeryan Sonrasi Korunma, Dogum Ve Sezaryen Sonrasi Spiral Gebelik ten Hamilelik ten
Yenidogan Tarama Topuk Testi nedir
Lohusalik (Logusalik) Lohusa Bakimi
Bebek Isimleri, Resimleri, Görüntüleri, Gelisimi Büyümesi Gebelik Hamilelik Hesaplayicilari Ölçümü
Dogum Öncesi, Sonrasi Izni, ücretleri, fiyatlari, parasi ,hastaneleleri ,ücreti , fiyati parasi
Nüfusa Kayit Islemi
Bebek Odasi,Mobilyalari Aksesuarlari Esyalari, Giyimi, Kiyafetleri Bebek Bakimi Bakicisi
Agrisiz Dogum, Epidural Anestezi, youtube video, yutub vidyo görüntüleri resimleri canli ani yutup
Sezeryan (Sezaryen) Görüntüleri, Resimleri Ani, Sezaryan Youtube Videosu Görüntüsü Vidyo Ani
Dogum Resimleri, Görüntüleri, Ani, Dogum Videosu, Dogum Youtub Görüntüsü, Canli Dogum Ani
Dogum Valizi Esyalari, Doguma Hazirlik
Dogum Hakkinda Bilgiler, Dogum Nasil Nerede Ne Sekilde, Dogum Hastenesi Ücretleri Fiyati
Gebelikte, Hamilelikte Oruç Tutmak, Hamilelik Ve Beslenme, Gebelik Ve Saglikli Beslenme Diet
Saglikli, Dogru Beslenme Ipuçlari, Gebelik Ve Diet, Hamilelik Ve Kilo Kontrolü, Gebelik Zayiflama
Dis Gebelik, Ektopik, Kimyasal Gebelik, Bos Gebelik Gibi Diger Gebelikler, Problemli Hamilelik
Hamilelik ve Miyomlar, Myom Tedavisi
Gebede Hamilede Rh, Kan Uyusmazligi
Amniosentez, resimleri youtube video vidyo görüntüleri izle
Üçlü Test, Zeka Testi
Ikili Test, Ense Kalinligi Ölçümü
Ultrasonografi detayli ultrason resimleri görüntüleri fotograflari sezeryanla dogum videosu video
Hamile Ve Bel Fitigi Siyatik Tedavisi,Gebelikte Karpal Tunel Agrisi, Mikrocerrahi
Dis Sagligi Ve Dis Bakimi
Gebelik Ve Seyahat ,Yolculuk Tatil Günes
Hamilelikte Spor Cimnastik Yapma
Hamile Elbiseleri Kiyafetleri Gebe Giyimi, Moda Güzellik Hamilelik (gebelik) Belirtileri
Selülit, Cilt Bakimi Tedavisi, Botoks
Hamilelikte Tatil, Deniz Günes Yüzme Bronzlasma
Epilasyon Ve Istenmeyen Tüyler, Gebede Hamilede Lazer Laser Epilasyon Güvenli Mi? Uygulanir Mi?
Gebelikte Saç Bakimi Ve Boyatma,Hamilelik Ve Güzellik
Gebelikte Hamilelikte Güzellik için Yap / Yapma
Diet Yapmak, Zayiflamak Kilo Kontrolü
Bitkisel Haplar Ilaçlar, bitkisel tedavi
Kiz mi,erkek mi? Cinsiyeti Ne Olsun? Cinsiyet testi,cinsiyet testi nasil ücreti fiyati nedir
Gebe kalma korkusu sehir efsaneleri , üstüne görme üste adet görme, kadin hastaliklari teshisi
HPV asisi ,Rahim Agzi Kanseri Asisi, Genital Sigiller,Genital Sigil Tedavisi Kolposkopi Biopsi
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi, Kisirlik Tedavisi, Kisirlik Tedavi Yöntemleri, Myom Ameliyati
Anne karninda müzik ,hafta hafta gebelik, hafta hafta hamilelik, ay ay gebelik hamilelik takibi
Suda dogum ,youtube dogum görüntüleri videosu vidiyosu,Youtub sezaryen görüntüsü vidyosu
Abortion Clinics In Istanbul Turkey, Best Abortion Prices Laws Fees Hospitals In Istanbul
Best Abortion Clinics in Istanbul, Abortion Prices Istanbul Turkey
Vajinoplasti Labioplasti Estetigi ,Kadin Estetigi Estetik
 

webmaster

solmenu.jpg
anasayfa
Gebeliğe Hazırlık
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme Hastalıkları
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Kısırlık ve Tedavisi
Otomatik_Hesaplayicilar
   


! Yasal Uyarı !
 
 www.kurtaj.info
 
 www.genitalsigil.net