doktornevra.com Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulanılanlara Ekle Sorularınızı Cevaplıyor
   
Sperm Nedir, Gebeliğe Hazırlık
 


 

Sperm Nedir?
Sperm Sayısı,Meni Ve Sperm Tahlili

 

Sperm Nedir? Meni Neye Denir?

Sperm hücresi diğer adı ile spermatozoon erkek üreme hücresidir.Sperm hücresi erkekete testislerde oluşur ve üretimi ergenlik döneminde başlar. Spermin baş kısmında döllenme sırasında yumurtaya aktaracağı kalıtsal bilgi yani DNA taşır. Sperm hücresisini kuyruğu vardır ve spem hareketlidir. Cinsel ilişki sırasında  erkeketen meni ile ejeküle edilen  sperm sayısı  ortalama  300 milyon dur. Ancak yumurtaya ulaşarak  yumurtayı sadece yalnızca tek bir sperm dölleyebilir. Bir sperm bir yumurta hücresine ulaştığında, yumurtaya girmek için kuyruğunu dışarıda bırakıp, sperm baş kısmı ile yumurta zarından geçerek kalıtsal bilgileri DNA yı yumurtaya ulaştırmış olur. Spermler yoğun kıvamda bir sıvının içinde bulunurlar. Bu sıvının ismi meni ya da diğer adı ile de  ersuyu denir. Meni kendine has kokusu olan ve spermi içerisinde taşıyan bir sıvıdır ve cinsel ilişki ile erkekten ejeküle edilen, dışarı boşalan bu sıvı yine “meni” dir. Bu meni nin rengi yanlış ifade olarak halk arasında sperm rengi olarak da ifade edilmektedir. Meni nin ilk kısmı çinko, yağlı bileşikler, amino asitler ve enzimler içerir. İkinci kısmı ise spermlerin kadın üreme organları içinde ilerleyebilmeleri için rahim ve tüplerin kasılmasını sağlayan, spermleri besleyen ve vajinanın asit ortamını nötralize eden maddeler içerir.

Sperm Yapısı Nasıldır? Sperm Ve Cinsiyet Belirleme Nedir?

Spermin başı bir hücre çekirdeği gibidir. Sperm başı içinde kalıtsal bilgileri bulundurur. Sperm başı içinde İçinde genetik şifre ve DNA vardır. Bunlar yumurtaya geçtiği zaman kromozomlar çoğalır ve buna göre cinsiyet belirlenir.Cinsiyet belirleme de tek faktör aslında kadının yumurtası değil sperm dir. Kromozomlar tek halde oluşup, çifte bölünürler ve bölündükleri zaman doğacak bebeğin  cinsiyeti belirlenir. Eğer kromozomlar XX şeklinde ise bireyin cinsiyeti dişi olur, eğer XY ise bireyin cinsiyeti erkek olur.

Sperm Sayısı Nedir?  Normal Sperm Sayısı ne Olmalıdır? Sperm Sayısı üzerine Etkili Faktörler Nelerdir?

 Cinsel ilişki sırasında boşalma ile vajinaya meni içinde ortalama 100-300 milyon arasında sperm bırakılır. Vajinaya boşalan spermlerden ancak 25-30 tanesi yumurtanın yakınına ulaşır. Sadece bunlardan bir tanesi yumurtanın zarını delerek geçer ve yumurtayı döller. Sperm hücresi vajinada en iyi kalitede  2-4 saat yaşar fakat ilişkiden 16-72  saat sonra bile vajinadan alınan örneklerde canlı sperm görülebilir. Kadında vajina içinde  olan canlı sperm sayısı nı etkileyen değişik faktörler vardır, kadında enfeksiyon olduğunda veya cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcı maddeler kullanıldığında spermler daha kısa süre canlı kalır ve doğal olarak canlı sperm sayısı azalır.

Erkekte uzun süre boşalma olmadığında spermler yumurtayı dölleyebilme yeteneklerini kaybederek bozulurlar ve  dejenere olur. Cinsel perhiz süresi uzadıkça sperm sayısı artsa bile sperm kalitesi iyileşmez, normal yapıdaki spermlerin oranı gitgide azalır. İdeal cinsel perhiz süresi ortalama 4 gündür. Bu sebeple zaten sperm testi yani spermiogram yapılırken de doğru bir sperm yapısı ve sperm sayısı elde etmek için 4 günlük cinsel perhiz önerilir. Basit bir soğuk algınlığı bile sperm sayısını ve sperm  kalitesi ni bozar. Sperm testi, geçirilen hastalıklar göz önünde bulundurularak yapılmalı ve sperm testi-spermiogram sonucunun bozuk olduğu durumlarda üç ay sonra sperm analizi tekrarlanmalıdır. Sağlıklı bir sperm sayımı nın ciddi laboratuarlarda yapılması gereklidir. Normal meni miktarı 1,5 ile 6 ml arasında değişir. Sperm sayısının ml’ de 20 milyon ve üzeri, hareketliliğin % 40 ve üzeri, normal yapıdaki sperm oranının ise % 14’ün üzerinde olduğu meni örnekleri normaldir.

Sperm Sayısı, Sperm Kalitesi, Sperm Hareketi Ve Sperm Rengi  Üzerine Hususlar nelerdir?

  Sigara Sperm Sayısı, Sperm Kalitesi, sperm hareketi Ve Sperm Rengi  Üzerine önemli bir faktördür.Sigara önemli oranda  sperm sayısını, hareketini ve yapısını olumsuz etkiler. Sigara içen erkeklerin eşlerinde ayrıca  düşük  (abortus) ihtimalinin arttığı belirlenmiştir.
  Alkol erkerkte cinsel sorunlara ,impotans ve sperm üretiminin bozulmasına neden olur. Uzun süreli alkol alımı, alkolizm vakalarında testisler küçülür, testosteron üretimi bozulur.
  Uyuşturucu maddeler sperm kalitesini ve  sperm üretimini olumsuz etkiler. Bu maddeler ayrıca erkekte hormonal dengesizliklere de yol açar.
  Kronik ilaçlar Sperm Sayısı, Sperm Kalitesi, sperm hareketi Ve Sperm Rengi  Üzerine önemli bir faktördür .Birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçlar sperm üretimini olumsuz etkiler, fakat bu etki geçicidir. Antibiyotiklerin birçoğu, parazit ilaçları, depresyon ilaçları , mide ülseri, hipertansiyon ve alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılan bazı ilaçların erkek üreme sağlığını ve sperm ,meni yapısı nı  olumsuz etkilediği gösterilmiştir.
  Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar Sperm Sayısı, Sperm Kalitesi, sperm hareketi Ve Sperm Rengi  Üzerine önemli bir faktördür .Kemoterapi kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar sperm üretimine önemli oranda zarar verir. Bu ilaçların bir kısmının etkisi kalıcı da  olabilir. Kemoterapi öncesinde bu hastalardan ileride kullanılmak üzere sperm örnekleri alınarak dondurulabilir ve ileride tüp bebek yöntemi ile bu saklanan sperm ile kanser tedavisi olan erkeklerin baba olma olanağı sağlanmaktadır.
  Kanser tedavisinde kullanılan ışın tedavisi Sperm Sayısı, Sperm Kalitesi, sperm hareketi Ve Sperm Rengi  üzerine önemli bir faktördür . Radyasyon testislerde sperm üreten hücreler radyasyona çok duyarlıdır. Meydana gelen hasarın derecesi ve kalıcılığı radyasyon dozuna bağlıdır. Radyoterapi gören hastalarda sperm üretimi 3-5 yıl içinde tekrar başlayabilir. Fakat bazen bu hasar kalıcı da olabilmektedir.
  Yüksek ısı özellikle sauna, hamam ve sıcak su banyoları sperm üretimini, Sperm Sayısı, Sperm Kalitesi, sperm hareketi ve sperm rengi  üzerine önemli bir faktördür  ve olumsuz etkiler. Haşere ilaçları da sperm üretimini  Sperm Sayısı, Sperm Kalitesi, sperm hareketi ve sperm rengi  üzerine önemli bir faktördür  ve  olumsuz etkiler.

Spermiogram (spermiyogram), sperm tahlili, sperm testi nedir?

Spermiogram, sperm tahlili, sperm testi   aslında meni incelemesidir. İnceleme için meni verilirken dikkat edilmesi gereken hususlar ise :

  4 günlük cinsel perhiz olması en doğru zaman ayarlamasıdır,
  Örneğin mastürbasyon ile temiz bir kaba alınması gerekmektedir
  Sperm örneği alınırken kayganlaştırma amacı ile tükürük, sabun veya şampuan gibi maddelerin kullanılmaması gerekmektedir.  Sperm kalitesi olumsuz etkilenir.
  Spermiogram, sperm tahlili, sperm testi yapılacak  laboratuara en geç 60 dakika içinde ulaştırılması gereklidir.

  Meni incelemesinde, spem miktarı, sperm rengi, sperm kokusu, sperm viskosite si (akışkanlık), ve spermin sıvılaşma süresi değerlendirilir. Sperm sayımı yapılır, spermin hareketliliği ve spem  yapısı değerlendirilir. Menide lökositlerin ve mikroorganizmaların varlığı incelenir, spermiyogram da enfeksiyon varlığı önemlidir. Kruger testi de yapmak bazen sperm kalitesi değerlendirilmesi açısından önemlidir.

Spermiogram, ( spermiyogram )sperm tahlili, sperm testi öncesinde nelere dikkat etmek gerekir?

Meni incelemesinin sonuçları, cinsel perhiz süresine, mevsime, geçirilmiş hastalıklara, strese, alkol ve sigara kullanımına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Erkek kısırlığı hakkında kesin sonuca varılmadan önce birer ay ara ile üç kez meni incelemesi yapılması gerekmektedir.

Normal Spermiogram sperm tahlili, sperm testi değerleri nelerdir?

Dünya Sağlık Örgütü’nün kriterlerine göre normal meni değerleri aşağıda gösterilmiştir.
Hacim: 2-6.0 ml
Konsantrasyon: >20 x 106/ml
Total sperm sayısı: >40 x 106/ml
Hareket: >%50
Morfoloji: >%30
Vitalite (canlılık): >%75
Lökosit: <1.0 x 106/ml

Sperm Yapısı, Sperm Sayısı, Sperm Kalitesi, Sperm Hareketi Ve Sperm Rengi  Üzerine Olumlu Etki Yapan Yiyecekler nelerdir?

Çilek: İçerdiği E vitamini sayesinde sperm miktarını ve cinsel organlara giden kan dolaşımını hızlandırarak seks dürtüsünü ve sperm kalitesini arttırır.

Avokado: Temel yağ asitleri ve antioksidanlarıyla seks hormonlarının üretimini hızlandırır. Sperm miktarında önemli oranda artış sağlamaktadır.

Zencefil: Vücudun ısısını artırarak kadın ve erkekte uyarıcı etki yapar. Erkekte uzun süreli ereksiyon sağlar. Sperm miktarında önemli oranda artış sağlamaktadır.

Domates: A vitamini deposudur. Bu, seks hormonlarının üretimini hızlandırır. Seks dürtüsünü ve sperm kalitesini arttırır.

 

Geri 
 

Cinsiyet Belirleme, Cinsiyet Tahmini
Erkek anatomisi,Sperm Resimleri
Spermiyogram, sperm tahlili

Spermiogram ın Değerlendirilmesi, varikosel belirtileri
Sperm testi,Sperm sayısı ,sperm rengi,sperm resimleri, meni.
Hafta Hafta Gebelik

 


 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Ne Neler Yapmali Ve Ne Zaman Nerede
Kürtaj Nasil Nerede Ve Ne Zaman? Fiyati Ücreti Ve Hastanesi
Hamilelikte Hpv Kondilom Genital Sigil. Tedavi. Resim Görüntü Vidyo video izle
Gebelik Ve Nezle, Grip Asisi,Hamilelik Ve Asi Yapilmali Mi? Ne sekilde ? Güvenli Mi?
Hamile, Gebe Ve Mantar Enfeksiyonu (Akinti Kasinti Koku Iliskide Agri Yanma)
Birliktelik Ile Geçen Ve Bulasan Hastaliklar,Gebelik - Hamilelik Ve Enfeksiyon
Gebede Hamilede (Dogum Sonrasi )Varis Tedavisi,gebelik- hamilelik ve varis Ameliyati
Gebelik- hamilelik Sirt Agrilari Ve Bel Agrisi, Ellerde Kollarda Uyusma Karincalanma Ödem Ve Sisme
Hamilede Mide Yanmasi Eksimesi Gastrit Ve Reflü,Gebelik-hamilelik ve kabizlik ,sindirim bozuklugu
Hemoroid, Basur Ve Tedavisi, lazer ameliyati, resim görüntü, sekil vidyo canli ani youtub videosu
Gebelik-hamilelik ve Memelerden Süt Gelmesi Meme Bakimi Gebelikte-Hamilelikte Meme Agrisi
Gebelikte (Hamilelikte) Idrar Kaçirma Tutamama Inkontinans neden olur
Gebelikte Depresyon, Panik Atak, Hamilede-gebede-lohusada psikolojik tedavi
Hamilelikte Bas Agrisi, Migren, Kasilma Uyusma Sisme Bas Dönmesi Nasil Nerede Tedavi Edilir?
Gebelik Ve Aserme,Gebelik -hamilelik VeIgrenme, hamilelik-gebelik veTiksinme ,gebe-hamile bakimi
Hamilelikte Akinti,Kasinti, Tedavisi Gerekli Mi, Gereksiz Mi ,Yapilmali Mi, Olmali Mi?, Ne Sekilde
Gebelikte Kanama Kadin Hastaliklari Youtube Görüntüleri Videolari Canli Yayin Tv Ani Youtub Resim
Hamilelikte Kilo Alimi ,Kontrolü, Diyet Ve Diet Yapmak, Zayiflama Metodlari Yöntemleri
Idrarda Kanda Gebelik Testi, Gebelik Testleri , Hamilelik Belirtisi Gebelik Belirtileri
Doktor Muayeneleri Ne Siklikla Nasil ? Kadin Dogum Uzmani Takibi Nasil Olmali, Ne Siklikla
Evlilik Öncesi Genetik Danisma,Gebelik Ve Kadin Hastaligi Muayenesi, Gebelik Hamilelik Istegi
Gebelik, Hamilelik Belirtileri, Hamile Dogum Videolari, Görüntüleri Resimleri Youtub Vidyolari Ani
Gebelik planlama Ve Folik Asit Ve Folikasit Kullanimi , gebe- hamile kalma istegi
Akraba Evliligi, Sakat Dogumlar, Mongol Çocuk Ve Down Sendromu
Gebe Kalmak Için yöntemler hamile nasil kalinir gebelikte hamilelikte seks cinsel iliski birlesme
Hamile Kalmadan Önce Yapilmasi Gerekenler
Adet Düzeni Hakkinda Bilgiler, Görememe, Sik Görme, Adet Gecikmesi
Genital Bölge Anatomisi,merak edilenler, sik sorulanlar,jinekolojik operasyon ve ameliyat
G Noktasi ve jinekolog,jinekolojik muayene,jinekolok
Memede fibrokistik hastalik uzmantv video uzman tv görüntüleri videosu
Kordon dolanmasi ,gebelik hamilelik ve kordon problemleri,dogum ve sezeryan,sezaryen nedeni
Yumurtalik kisti tani ve tedavisi, yumurtalik kisti ameliyati, kadin hastaliklari muayenesi
Gebelikte uyku pozisyonu nedir. Gebelikte uykusuzluk tedavisi nasil nerede ilaçlari nedir
Erkelerde dogum kontrol asisi, Gebelikten Korunma Istememe Kaçinma
Genital enfeksiyonlardan korunma yollari nedir.Cinsellik seks ve enfeksiyon korunma nedir
Düsük tehdidi , tehlikesi, devamli düsük yapma, habituel abortus bos gebelik kimyasal hamilelik
Smear testi nedir ,smir testi nasil yapiliri,kadin sagligi ve kanser taramasi,kanser testi inceleme
Hormon yerine bitkisel tedavi dogal yöntemler ,bitkisel haplar ile tedavi, bitkisel ilaçlar
40 yas üstü kadinlarda korunma, kürtaj tesimleri görüntüleri kürtaj video sonrasi fiyatlari ücreti
Rahim agzinda yara ,yara tedavisi yarayi dondurma yakma yöntemi kolposkopi ve biopsi
Hizli gebe kalmak için , Gebe ve hamile kalma yöntemleri uygulamalari,kolay gebelik hamilelik dogum
Adet düzensizligi sekilleri ,hormon bozuklugu kadin hastaligi ve kadin sagligi açisindan tetkik
Gebelikte bulanti,kusma,gebe ve hamile sikayetleri, gebelik hamilelik te nasil tedavi edilir?
Dogum kontrol haplari , normal dogum videosu resimleri fotograflari dogum görüntüleri video izle
Miyom belirtileri ve tanisi ,Myom ameliyati nasil nerede nezaman nesekilde neden,ücreti parasi fiyat
Cinsiyet belirleme , cinsiyet tahmini yöntemi, çin takvimi gebelik öncesi cinsiyet seçme seçimi
Sezeryan mi? Normal dogum mu? Sezaryen Görüntüsü Video resim Youtube Yutub Yutup Canli Ani Tv
Gebelikte birliktelik,gebelik ve yasam, hamile sagligi gebe sagligi,gebelik ve hamilelik te sosyal
Polikistik over sendromu nedir ?, Yumurtalikkisti tedavisi, over kistleri ve tedavi ,kadin hastaligi
Kizlik zari
 
  Acil Korunma, Ertesi Sabah Gün Hapi nedir
Tüpleri Baglatmak, Kisirlastirmak, Kizlik Zari Muayenesi
Hormonlu Sipiral, Mirena
Spiral (Ria) Ile Ilgili Bilgiler
Implanon, Ciltalti Korunma Yöntemi
Aylik Igne, Mesigyna, kadinlar kulübü
Dogum Kontrol Yöntemleri Gebelikten Korunma
Kürtas Hapi, Düsük Ilaci uzmantv video uzman tv videosu görüntüleri
Dogum Sezeryan Sonrasi Korunma, Dogum Ve Sezaryen Sonrasi Spiral Gebelik ten Hamilelik ten
Yenidogan Tarama Topuk Testi nedir
Lohusalik (Logusalik) Lohusa Bakimi
Bebek Isimleri, Resimleri, Görüntüleri, Gelisimi Büyümesi Gebelik Hamilelik Hesaplayicilari Ölçümü
Dogum Öncesi, Sonrasi Izni, ücretleri, fiyatlari, parasi ,hastaneleleri ,ücreti , fiyati parasi
Nüfusa Kayit Islemi
Bebek Odasi,Mobilyalari Aksesuarlari Esyalari, Giyimi, Kiyafetleri Bebek Bakimi Bakicisi
Agrisiz Dogum, Epidural Anestezi, youtube video, yutub vidyo görüntüleri resimleri canli ani yutup
Sezeryan (Sezaryen) Görüntüleri, Resimleri Ani, Sezaryan Youtube Videosu Görüntüsü Vidyo Ani
Dogum Resimleri, Görüntüleri, Ani, Dogum Videosu, Dogum Youtub Görüntüsü, Canli Dogum Ani
Dogum Valizi Esyalari, Doguma Hazirlik
Dogum Hakkinda Bilgiler, Dogum Nasil Nerede Ne Sekilde, Dogum Hastenesi Ücretleri Fiyati
Gebelikte, Hamilelikte Oruç Tutmak, Hamilelik Ve Beslenme, Gebelik Ve Saglikli Beslenme Diet
Saglikli, Dogru Beslenme Ipuçlari, Gebelik Ve Diet, Hamilelik Ve Kilo Kontrolü, Gebelik Zayiflama
Dis Gebelik, Ektopik, Kimyasal Gebelik, Bos Gebelik Gibi Diger Gebelikler, Problemli Hamilelik
Hamilelik ve Miyomlar, Myom Tedavisi
Gebede Hamilede Rh, Kan Uyusmazligi
Amniosentez, resimleri youtube video vidyo görüntüleri izle
Üçlü Test, Zeka Testi
Ikili Test, Ense Kalinligi Ölçümü
Ultrasonografi detayli ultrason resimleri görüntüleri fotograflari sezeryanla dogum videosu video
Hamile Ve Bel Fitigi Siyatik Tedavisi,Gebelikte Karpal Tunel Agrisi, Mikrocerrahi
Dis Sagligi Ve Dis Bakimi
Gebelik Ve Seyahat ,Yolculuk Tatil Günes
Hamilelikte Spor Cimnastik Yapma
Hamile Elbiseleri Kiyafetleri Gebe Giyimi, Moda Güzellik Hamilelik (gebelik) Belirtileri
Selülit, Cilt Bakimi Tedavisi, Botoks
Hamilelikte Tatil, Deniz Günes Yüzme Bronzlasma
Epilasyon Ve Istenmeyen Tüyler, Gebede Hamilede Lazer Laser Epilasyon Güvenli Mi? Uygulanir Mi?
Gebelikte Saç Bakimi Ve Boyatma,Hamilelik Ve Güzellik
Gebelikte Hamilelikte Güzellik için Yap / Yapma
Diet Yapmak, Zayiflamak Kilo Kontrolü
Bitkisel Haplar Ilaçlar, bitkisel tedavi
Kiz mi,erkek mi? Cinsiyeti Ne Olsun? Cinsiyet testi,cinsiyet testi nasil ücreti fiyati nedir
Gebe kalma korkusu sehir efsaneleri , üstüne görme üste adet görme, kadin hastaliklari teshisi
HPV asisi ,Rahim Agzi Kanseri Asisi, Genital Sigiller,Genital Sigil Tedavisi Kolposkopi Biopsi
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi, Kisirlik Tedavisi, Kisirlik Tedavi Yöntemleri, Myom Ameliyati
Anne karninda müzik ,hafta hafta gebelik, hafta hafta hamilelik, ay ay gebelik hamilelik takibi
Suda dogum ,youtube dogum görüntüleri videosu vidiyosu,Youtub sezaryen görüntüsü vidyosu
Abortion Clinics In Istanbul Turkey, Best Abortion Prices Laws Fees Hospitals In Istanbul
Best Abortion Clinics in Istanbul, Abortion Prices Istanbul Turkey
Vajinoplasti Labioplasti Estetigi ,Kadin Estetigi Estetik
 

webmaster

solmenu.jpg
anasayfa
Gebeliğe Hazırlık
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme Hastalıkları
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Kısırlık ve Tedavisi
Otomatik_Hesaplayicilar
   


! Yasal Uyarı !
 
 www.kurtaj.info
 
 www.genitalsigil.net