www.doktornevra.com Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sýk Kulananlara Ekle Soruları Cevaplıyor
   
Gebeliğe Hazırlık
   

    

Adet Siklusu Ve Gebeliğin Oluşumu

 

Kadınlardaki adet siklusu, son adet tarihinin ilk gününden bir sonraki adet tarihinin ilk gününe kadar geçen süredir ve normalde bu süre ortalama  28 gün olmasına karşın 21 ile 35 gün arası olan adetler de normal sınırlar içinde kabul edilmektedir.

Adet günlerinin hesaplanması ve bunun  hasta tarafından anlaşılması çok önemlidir.Adetin birinci günü olarak söylenirken kanamanın bittiği gün değil, adetin başladığı gün anlatılmak istenmektedir. Bu terim önemlidir, çünkü ilaç kullanımlarında,yumurtlama tarihi hesaplanmasında hep adetin ‘… günü’ tabiri kullanılmaktadır. Örneğin adetin 5. günü ilaca başlamanız gerekiyor diye söylenildiği zaman ,anlatılmak istenen adetin ilk görüldüğü günden sonraki 5. gündür , adetin bittiği günden sonraki 5’inci gün değildir!!Bu hesaplama yani adet hesaplama sı adet gecikmesi tespiti ve adet beliritleri nin değerlendirilmesi açısından çok önemlidir.

28 günde bir adet gören, yani siklusu 28 gün olan bir kadının ovulasyon   (yumurtlama) günü genellikle ,bu kesin bir kural olmasa da ,  14. gündür. Düzensiz adeti olan kadınlarda yumurtlama gününü hesaplamak için beklenen adet tarihinden 14 gün çıkartıldığı zaman yaklaşık yumurtlama tarihi hesaplanmaktadır.Bunun nedeni adet siklusunda yumurtlamadan sonraki dönemin 14 gün olup sabit olmasıdır.Oysa yumurtlama öncesi dönemin süresi  değişkenlik gösterebilir. Örneğin 24 günde bir adet gören kadında yumurtlama günü şöyle hesaplanır. Örnek olarak bu kadın 20 martta diğer adetini görmeyi hesaplıyor ise ,yumurtlama zamanı 20 mart tarihinden önceki 14. gün yani yaklaşık olarak 6 mart tarihidir.

Kadınlar nasıl adet olurlar?Hangi faktörler bunda rol oynar?

Kadınların düzenli adet görebilmeleri için beyinden salgılanan hormonlar, yumurtalıklar ve rahim içi dokusu arasında belli bir düzen ve iletişim olması gerekmektedir.

·         Beyinin rolü;

Her adetin ilk günü (kanamanın başladığı ilk gün ) beyinde hipotalamus olarak isimlendirilen  bölgeden salgılanan GnRH adlı hormon, beynin arka kısmındaki hipofiz bölgesinden  folikül stimule edici  hormon (FSH) salgısını uyarmaya başlar. FSH etkisiyle yumurtalıklardan birinde yeni bir folikül (yumurta hücresi barındıran)   hızla olgunlaşmaya başlar. Bu folikül olgunlaştıkça östrojen hormonu üretimi de artar, östrojen üretimi arttıkça hipofiz bölgesinden salgılanan luteinizan hormon (LH) miktarı da buna bağlı olarak  artış gösterir. Folikül olgunlaştıkça giderek içi sıvı dolu ufak bir kese haline gelir ve büyümeye devam eder.

 

 

 

 

·         Yumurtalıkların rolü;
Folikül yaklaşık olarak 16-20 milimetre çapına eriştiğinde östrojen hormonu da kanda en yüksek  seviyeye ulaşır ve bu da LH seviyesinin giderek daha da artmasına neden olur. LH'ın en yüksek seviyeye ulaştığında  folikül çatlar.Bu yükselmeye LH pik’i adı verilir. Bu yükselmeyi hemen takiben yumurtalığın içindeki yumurta hücresi çatlayıp  serbestleşir.Ovulasyon olarak adlandırılan yumurtlama olur.Oosit adı verilen bu yumurta hücresi fallop tüplerinin ucundaki püskülümsü yapılar (fimbrialar) tarafından yakalanıp fallop tüpünün içine alınır.
Folikül çatladıktan sonra yumurtalığın içinde bu çatlama bölgesinde corpus luteum (sarı cisim) adı verilen bir yapı oluşur ve bu yapı bu defa östrojen hormonuna ek olarak gebelik oluştuğunda önemli rol oynayacak olan progesteron hormonunu da üretmeye başlar. Gebelik oluşmazsa bu yapının işlevi 14 günde biter. Gebelik oluştuğunda ise gebeliğin  devamı ve rahim içinde barınması için bu sarı cisim yaklaşık 10. haftaya kadar progesteron salgılamaya artan bir şekilde  devam edecektir. 10. haftadan itibaren gebeliğin bir parçası olan plasenta  kendi progesteronunu kendisi üretecektir.

  •  Uterusun rolü;
Uterusun iç kısmı kadifemsi bir doku olan  endometrium adı verilen rahim içi tabakasıyla kaplıdır. Endometrium östrojen etkisiyle adet siklusunun ilk döneminde kalınlaşır ve yumurtlama sonrası corpus luteum (sarı cisim) tarafından salgılanan  progesteron hormonunun etkisiyle döllenmesi muhtemel bir yumurta hücresinin yerleşmesi ve gebeliğin başlayıp devamı  için elverişli duruma gelir.

Adet kanaması neden ve nasıl olur?
 
Corpus luteumun ömrü tüm kadınlarda siklus kaç gün olursa olsun yaklaşık  14 gündür. Bu sürenin sonuna yaklaştıkça corpus luteumun progesteron salgısı giderek azalır ve kandaki progesteron iyice azaldığında kalınlaşmış endometrium tabakası desteğini kaybederek hızla parça parça dökülmeye  başlar. İşte bu dökülme kanamayla birlikte olduğundan adet kanaması (menstruasyon) adını alır.Döllenme ve gebelik oluştuğunda ise hormon salgısı devam edeceğinden dolayı dökülme olmaz ve adet gerçekleşmez. Bazı kadınlarda gebe kalmalarına rağmen olası adet günlerinde 1-2 damla kanama olabilmektedir.Kadınların adet gününü not etmeleri ve adeti takip etmeleri gebelik oluşumu ve gebelik tespiti açısından önemlidir.Bu hesaplama yani adet hesaplama sı adet gecikmesi tespiti ve adet beliritleri nin değerlendirilmesi açısından çok önemlidir.


 

Yumurtanın  döllenmesi ve gebelik nasıl oluşur?

Yumurtalıktan çatlama ile atılan yumurta hücresinin (oosit)  ömrü kadından kadına değişiklik göstermekle birlikte ortalama 12-24 saattir.Fallop tüplerindeki fimbrialar tarafından yakalanıp tüpün içine  alınan bu oosit eğer burada spermler ile karşılaşıp bir sperm tarafından döllenir ise gebeliğin ilk adımları atılmış olmaktadır. Oositin içine bir sperm girerek başlatılan fertilizasyon yani döllenmeden sonra hızlı bir şekilde hücresel değişiklikler olmakta ve blastosit adı verilen ilk hücre topluluğu oluşmaktadır. Takiben  sperm-oosit birleşmesinden oluşan blastosist endometriumda uygun bir yere yerleşmekte ve burada bölünmeye devem etmektedir. Blastositin endometriyuma yerleşmesine implantasyon adı verilmekte ve bu olayda progesteron hormonu önemli bir rol oynamaktadır.

Gebelik artık başlamıştır.Endometriyuma  implante olan hücrelerden hızla  beta HCG adlı hormon salgılanır ve hücreler de hızla çoğalarak embriyo oluşumunu başlatırlar.Gebelik testinde idrarda veya kanda yapılsın işte bu  beta HCG düzeyine bakılıp gebelik olup olmadığına karar verilir. Artık corpus luteumun ömrü uzamıştır,progesteron kesintisiz salgılanmaya devam edecek,adet gerçekleşmeyecek ve endometriyum kalınlaşmaya devam edip embriyonun düşmeden sağlıklı bir şekilde büyümesine elverişli şekilde kalınlaşmaya devam edecektir.
 

                           Geri


Kadın Anatomisi
Adet siklusu nedir, adet hesaplama nasıl adet gecikmesi nedenleri ve adet belirtileri 

 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Ne Neler Yapmali Ve Ne Zaman Nerede
Kürtaj Nasil Nerede Ve Ne Zaman? Fiyati Ücreti Ve Hastanesi
Hamilelikte Hpv Kondilom Genital Sigil. Tedavi. Resim Görüntü Vidyo video izle
Gebelik Ve Nezle, Grip Asisi,Hamilelik Ve Asi Yapilmali Mi? Ne sekilde ? Güvenli Mi?
Hamile, Gebe Ve Mantar Enfeksiyonu (Akinti Kasinti Koku Iliskide Agri Yanma)
Birliktelik Ile Geçen Ve Bulasan Hastaliklar,Gebelik - Hamilelik Ve Enfeksiyon
Gebede Hamilede (Dogum Sonrasi )Varis Tedavisi,gebelik- hamilelik ve varis Ameliyati
Gebelik- hamilelik Sirt Agrilari Ve Bel Agrisi, Ellerde Kollarda Uyusma Karincalanma Ödem Ve Sisme
Hamilede Mide Yanmasi Eksimesi Gastrit Ve Reflü,Gebelik-hamilelik ve kabizlik ,sindirim bozuklugu
Hemoroid, Basur Ve Tedavisi, lazer ameliyati, resim görüntü, sekil vidyo canli ani youtub videosu
Gebelik-hamilelik ve Memelerden Süt Gelmesi Meme Bakimi Gebelikte-Hamilelikte Meme Agrisi
Gebelikte (Hamilelikte) Idrar Kaçirma Tutamama Inkontinans neden olur
Gebelikte Depresyon, Panik Atak, Hamilede-gebede-lohusada psikolojik tedavi
Hamilelikte Bas Agrisi, Migren, Kasilma Uyusma Sisme Bas Dönmesi Nasil Nerede Tedavi Edilir?
Gebelik Ve Aserme,Gebelik -hamilelik VeIgrenme, hamilelik-gebelik veTiksinme ,gebe-hamile bakimi
Hamilelikte Akinti,Kasinti, Tedavisi Gerekli Mi, Gereksiz Mi ,Yapilmali Mi, Olmali Mi?, Ne Sekilde
Gebelikte Kanama Kadin Hastaliklari Youtube Görüntüleri Videolari Canli Yayin Tv Ani Youtub Resim
Hamilelikte Kilo Alimi ,Kontrolü, Diyet Ve Diet Yapmak, Zayiflama Metodlari Yöntemleri
Idrarda Kanda Gebelik Testi, Gebelik Testleri , Hamilelik Belirtisi Gebelik Belirtileri
Doktor Muayeneleri Ne Siklikla Nasil ? Kadin Dogum Uzmani Takibi Nasil Olmali, Ne Siklikla
Evlilik Öncesi Genetik Danisma,Gebelik Ve Kadin Hastaligi Muayenesi, Gebelik Hamilelik Istegi
Gebelik, Hamilelik Belirtileri, Hamile Dogum Videolari, Görüntüleri Resimleri Youtub Vidyolari Ani
Gebelik planlama Ve Folik Asit Ve Folikasit Kullanimi , gebe- hamile kalma istegi
Akraba Evliligi, Sakat Dogumlar, Mongol Çocuk Ve Down Sendromu
Gebe Kalmak Için yöntemler hamile nasil kalinir gebelikte hamilelikte seks cinsel iliski birlesme
Hamile Kalmadan Önce Yapilmasi Gerekenler
Adet Düzeni Hakkinda Bilgiler, Görememe, Sik Görme, Adet Gecikmesi
Genital Bölge Anatomisi,merak edilenler, sik sorulanlar,jinekolojik operasyon ve ameliyat
G Noktasi ve jinekolog,jinekolojik muayene,jinekolok
Memede fibrokistik hastalik uzmantv video uzman tv görüntüleri videosu
Kordon dolanmasi ,gebelik hamilelik ve kordon problemleri,dogum ve sezeryan,sezaryen nedeni
Yumurtalik kisti tani ve tedavisi, yumurtalik kisti ameliyati, kadin hastaliklari muayenesi
Gebelikte uyku pozisyonu nedir. Gebelikte uykusuzluk tedavisi nasil nerede ilaçlari nedir
Erkelerde dogum kontrol asisi, Gebelikten Korunma Istememe Kaçinma
Genital enfeksiyonlardan korunma yollari nedir.Cinsellik seks ve enfeksiyon korunma nedir
Düsük tehdidi , tehlikesi, devamli düsük yapma, habituel abortus bos gebelik kimyasal hamilelik
Smear testi nedir ,smir testi nasil yapiliri,kadin sagligi ve kanser taramasi,kanser testi inceleme
Hormon yerine bitkisel tedavi dogal yöntemler ,bitkisel haplar ile tedavi, bitkisel ilaçlar
40 yas üstü kadinlarda korunma, kürtaj tesimleri görüntüleri kürtaj video sonrasi fiyatlari ücreti
Rahim agzinda yara ,yara tedavisi yarayi dondurma yakma yöntemi kolposkopi ve biopsi
Hizli gebe kalmak için , Gebe ve hamile kalma yöntemleri uygulamalari,kolay gebelik hamilelik dogum
Adet düzensizligi sekilleri ,hormon bozuklugu kadin hastaligi ve kadin sagligi açisindan tetkik
Gebelikte bulanti,kusma,gebe ve hamile sikayetleri, gebelik hamilelik te nasil tedavi edilir?
Dogum kontrol haplari , normal dogum videosu resimleri fotograflari dogum görüntüleri video izle
Miyom belirtileri ve tanisi ,Myom ameliyati nasil nerede nezaman nesekilde neden,ücreti parasi fiyat
Cinsiyet belirleme , cinsiyet tahmini yöntemi, çin takvimi gebelik öncesi cinsiyet seçme seçimi
Sezeryan mi? Normal dogum mu? Sezaryen Görüntüsü Video resim Youtube Yutub Yutup Canli Ani Tv
Gebelikte birliktelik,gebelik ve yasam, hamile sagligi gebe sagligi,gebelik ve hamilelik te sosyal
Polikistik over sendromu nedir ?, Yumurtalikkisti tedavisi, over kistleri ve tedavi ,kadin hastaligi
Kizlik zari
 
  Acil Korunma, Ertesi Sabah Gün Hapi nedir
Tüpleri Baglatmak, Kisirlastirmak, Kizlik Zari Muayenesi
Hormonlu Sipiral, Mirena
Spiral (Ria) Ile Ilgili Bilgiler
Implanon, Ciltalti Korunma Yöntemi
Aylik Igne, Mesigyna, kadinlar kulübü
Dogum Kontrol Yöntemleri Gebelikten Korunma
Kürtas Hapi, Düsük Ilaci uzmantv video uzman tv videosu görüntüleri
Dogum Sezeryan Sonrasi Korunma, Dogum Ve Sezaryen Sonrasi Spiral Gebelik ten Hamilelik ten
Yenidogan Tarama Topuk Testi nedir
Lohusalik (Logusalik) Lohusa Bakimi
Bebek Isimleri, Resimleri, Görüntüleri, Gelisimi Büyümesi Gebelik Hamilelik Hesaplayicilari Ölçümü
Dogum Öncesi, Sonrasi Izni, ücretleri, fiyatlari, parasi ,hastaneleleri ,ücreti , fiyati parasi
Nüfusa Kayit Islemi
Bebek Odasi,Mobilyalari Aksesuarlari Esyalari, Giyimi, Kiyafetleri Bebek Bakimi Bakicisi
Agrisiz Dogum, Epidural Anestezi, youtube video, yutub vidyo görüntüleri resimleri canli ani yutup
Sezeryan (Sezaryen) Görüntüleri, Resimleri Ani, Sezaryan Youtube Videosu Görüntüsü Vidyo Ani
Dogum Resimleri, Görüntüleri, Ani, Dogum Videosu, Dogum Youtub Görüntüsü, Canli Dogum Ani
Dogum Valizi Esyalari, Doguma Hazirlik
Dogum Hakkinda Bilgiler, Dogum Nasil Nerede Ne Sekilde, Dogum Hastenesi Ücretleri Fiyati
Gebelikte, Hamilelikte Oruç Tutmak, Hamilelik Ve Beslenme, Gebelik Ve Saglikli Beslenme Diet
Saglikli, Dogru Beslenme Ipuçlari, Gebelik Ve Diet, Hamilelik Ve Kilo Kontrolü, Gebelik Zayiflama
Dis Gebelik, Ektopik, Kimyasal Gebelik, Bos Gebelik Gibi Diger Gebelikler, Problemli Hamilelik
Hamilelik ve Miyomlar, Myom Tedavisi
Gebede Hamilede Rh, Kan Uyusmazligi
Amniosentez, resimleri youtube video vidyo görüntüleri izle
Üçlü Test, Zeka Testi
Ikili Test, Ense Kalinligi Ölçümü
Ultrasonografi detayli ultrason resimleri görüntüleri fotograflari sezeryanla dogum videosu video
Hamile Ve Bel Fitigi Siyatik Tedavisi,Gebelikte Karpal Tunel Agrisi, Mikrocerrahi
Dis Sagligi Ve Dis Bakimi
Gebelik Ve Seyahat ,Yolculuk Tatil Günes
Hamilelikte Spor Cimnastik Yapma
Hamile Elbiseleri Kiyafetleri Gebe Giyimi, Moda Güzellik Hamilelik (gebelik) Belirtileri
Selülit, Cilt Bakimi Tedavisi, Botoks
Hamilelikte Tatil, Deniz Günes Yüzme Bronzlasma
Epilasyon Ve Istenmeyen Tüyler, Gebede Hamilede Lazer Laser Epilasyon Güvenli Mi? Uygulanir Mi?
Gebelikte Saç Bakimi Ve Boyatma,Hamilelik Ve Güzellik
Gebelikte Hamilelikte Güzellik için Yap / Yapma
Diet Yapmak, Zayiflamak Kilo Kontrolü
Bitkisel Haplar Ilaçlar, bitkisel tedavi
Kiz mi,erkek mi? Cinsiyeti Ne Olsun? Cinsiyet testi,cinsiyet testi nasil ücreti fiyati nedir
Gebe kalma korkusu sehir efsaneleri , üstüne görme üste adet görme, kadin hastaliklari teshisi
HPV asisi ,Rahim Agzi Kanseri Asisi, Genital Sigiller,Genital Sigil Tedavisi Kolposkopi Biopsi
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi, Kisirlik Tedavisi, Kisirlik Tedavi Yöntemleri, Myom Ameliyati
Anne karninda müzik ,hafta hafta gebelik, hafta hafta hamilelik, ay ay gebelik hamilelik takibi
Suda dogum ,youtube dogum görüntüleri videosu vidiyosu,Youtub sezaryen görüntüsü vidyosu
Abortion Clinics In Istanbul Turkey, Best Abortion Prices Laws Fees Hospitals In Istanbul
Best Abortion Clinics in Istanbul, Abortion Prices Istanbul Turkey
Vajinoplasti Labioplasti Estetigi ,Kadin Estetigi Estetik
 

webmaster

solmenu.jpg
anasayfa
Gebeliğe Hazırlık
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme Hastalıkları
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Kısırlık ve Tedavisi
Otomatik_Hesaplayicilar
   


! Yasal Uyarı !
 
 www.kurtaj.info
 
 www.genitalsigil.net