doktornevra.com Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulanılanlara Ekle Sorularınızı Cevaplıyor
   
Yeni Yöntemler
 

 
 

 

3 Ayda Bir Adet Görmek (Seasonale)

 

Seasonale   düşük doz doğum kontrol hapları ile aynı içeriğe sahiptir. Ancak 21 hap yerine 91 adet hap içermektedir. Bu haplardan 84 tanesi aktif madde içeren gerçek ilaçlarken geriye kalan 7 tanesi herhangi bir madde içermeyen plasebo(etkisi olmayan) haplardır. 84 günlük kullanımdan sonra 7 tane plasebo hapın kullanıldığı günlerde adet kanaması gerçekleşmektedir.Ülkemizde bulunmamaktadır.

Seasonale'nin yan etkileri nelerdir?

Seasonale kullanan kadınların %7.7'si ara kanamalar nedeni ile ilaç kullanımını bırakırken geleneksel haplarda aynı nedenden dolayı tedaviyi bırakan kadınların oranı ise %1.8’dir. Ara kanamalar kullanımın ilk aylarında ortaya çıkmakta ve zaman içinde ortadan kalkmaktadır.

Adet kanamasının miktarı açısından bakıldığında ise sanılanın aksine 3 ayda bir adet görüldüğünde kanama çok fazla miktarda olmaz,hatta normal zamanlardan daha kısa ve az miktarda gerçekleşmektedir.

Seasonale'in içeriği geleneksel doğum kontrol hapları ile aynı olduğundan bu hapların kullanımında ortaya çıkan kalp krizi, inme, felç ve damar tıkanıklığı gibi istenmeyen etkiler yeni ilaç için de geçerlidir.Uzun süreli kullanıma bağlı yan etki oranlarında geleneksel haplara göre bir artış olup olmadığı saptanmamıştır. Yine benzer şekilde bu tür bir kullanımın meme kanseri riski üzerinde bir artışına neden olup olmayacağı da bilinmiyor. Ancak geleneksel doğum kontrol haplarının yumurtalık kanseri üzerindeki koruyucu etkisinin yeni ilaç içinde geçerli olduğu hatta bu etkinin daha güçlü olacağı ileri sürülüyor.

FDA ve üretici firma 35 yaş üzerinde sigara içine kadınların Seasonale kullanmasını önermiyor.

Etkinliği ne kadar?

Seasonalenin etkinliği geleneksel doğum kontrol haplarından farklı değil. Önerilere uygun kullanıldığında istenmeyen hamilelikleri %99 oranında engelliyor.

Kimler için uygun?

Endometriozis gibi nedenler ile adet siklusları sırasında çok fazla ağrı çeken, adet öncesi gerginlik sendromu yaşayan yada adet dönemlerinde şiddetli baş ağrısı çeken kadınlar için yeni ilaç daha büyük anlam taşıyor. Bu durumdaki kadınların yeni doğum kontrol hapına daha fazla ilgi göstermesi bekleniyor.

Tartışmalar

Seasonale ya da geleneksel doğum kontrol haplarının ara vermeden uzun süreli kullanımı ile ilgili bilimsel çevrelerde fikir birliği sağlanmış değil. Bazıları seyrek adet görmenin doğallıktan uzaklaşmak olduğunu 21 günlük hap kullanımı ile sağlanan 28 günlük adet döngüsünün doğallığı taklit ettiğini savunuyorlar. Karşı görüşe göre ise hap kullanımı sırasında rahmin iç zarı olan endometrium doğal siklusta olduğu kadar kalınlaşmıyor ve hap bırakıldıktan sonra ortaya çıkan kanama tıbbi olarak tetiklenen bir kanama olduğu için doğal görünmesine karşın kanıtlanmış hiçbir fizyolojik yararı  yada genel sağlık üzerinde olumlu bir etkisi yok. Öte yandan rahim zarı çok kalınlaşmadığı için her ay dökülüp kanamasına gerek de bulunmuyor.

 

Geri 

 

Doğum kontrol hapları genel bilgiler
Meme kanseri nedir


 
sagmenu.jpg
Site Içi Arama
   
  Kızlık zarı
Vaginismus
Polikistik over sebdromu nedir  
Gebelikte cinsel ilşki
Sezeryan mı? Normal doğum mu? 
Cinsiyet belirleme 
Miyom belirtileri ve tanısı 
Doğum kontrol hapları 
Gebelikte bulantı,kusma
Adet düzensizliği şekilleri  
Hızlı gebe kalmak için 
Rahim ağzında yara  
40 yaş üstü kadınlarda korunma Hormon yerine bitkisel tedavi
Smear testi nedir 
Düşük tehdidi 
Genital enfeksiyonlardan korunma yolları  
Erkelerde dogum kontrol asisi
Gebelikte uyku pozisyonu
Yumurtalık kisti tanı ve tedavisi
Kordon dolanması 
Memede fibrokistik hastalık
G Noktasi ve Orgazm    
    
 
  Kız mı,erkek mi?
Gebe kalma korkusu şehir efsaneleri 
HPV aşısı  
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi
Anne karnında müzik 
Suda doğum  
Kordon kanı 
Seasonale ,yeni korunma yöntemi 
Vajina Estetigi ve Cinsellik  
   
 
solmenu.jpg
anasayfa
Gebeliğe Hazırlık
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme Hastalıkları
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Kısırlık ve Tedavisi
Otomatik_Hesaplayicilar
   ! Yasal Uyarı !
 
 www.kurtaj.info
 
 www.genitalsigil.net