doktornevra.com Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulanılanlara Ekle Sorularınızı Cevaplıyor
   
Lohusalık ve Bebek
 

 

 

Yenidoğan Bakımı
 Bebeğin İlk Muayenesi

 

Yeni doğan  bebeğin bakımı ve ilk muayenesi bebeğin yaşama kazandırılması için yapılan işlemleri kapsar. Yeni doğmuş bir bebek doğumdan hemen sonraki ilk 5 saniye içinde solumaya ve ilk 30 saniye içinde ağlamaya başlar. Önce anne karnındaki yaşamın olduğu gibi yüzeyel ve düzensiz nefes alma şeklinde olan solunum sonra düzenli ve derin nefes alımlarına dönüşür.

 Solunum sistemi anne karnında sıvı ile doludur. Bu sıvı solunumun başlaması ile birlikte hava ile hızlıca yer değiştirir. Bu sıvının yer değişimi  kısmen doğum sırasında ve artan akciğer kan ve lenfatik dolaşımıyla doğum sonrası gerçekleşir. İlk solunum daha fazla göğüs kafesi içi negatif basınç gerektirirken bu gereksinim gittikçe azalır. Beşinci solunumdan sonra oldukça dengeli bir solunuma geçilir. Akciğerlerde arda kalan havanın kalması, solunumun kolaylaşması ve nefes vermede akciğerdeki hava keseciklerinin  kapanmasının önlenmesi sürfaktana bağlıdır. Solunumun başlamasında etkili olan faktörler yenidoğanın karşılaştığı fiziksel uyarılar ve göbek kordonu kesilmesinden sonra oluşan oksijen azalması- karbondioksit artışı olarak sayılabilir.

Doğumdan sonra bebeğin başı doğar doğmaz yüzü hemen kurulanmalı ve ağzı ve burnu temizlenmelidir. Kordonu kesilirken bebeğin baş aşağı tutulması solunum yolundaki sekresyonların boşalması açısından yararlıdır. Kordon kesildikten sonra bebek süratle canlandırma ünitesine alınır. Hafif baş aşağı  pozisyonunda sırtüstü yatırılmalı, ısı kaybını azaltmak için ıslak örtüler üzerinden alınmalı ve kuru ve yumuşak örtüler üzerine yatırılmalıdır. Hızlıca ağız ve  burun boşluğu temizlenir. Bu işlemlerin çok nazik yapılması başlamakta olan solunumun baskılanmaması  için son derece önemlidir. Hemen solunum uyarısı verilmelidir. Solunum uyarısı bebeğin ıslak yüzeylerinin kurulanması ve hafifçe ayak tabanlarının oğuşturulması şeklinde olabilir. Doğumdan sonra hemen kalp atım sayısı ve solunumun gelişimi kontrol altına alınır. Kalp atım  hızının >100 atım/dk olması gerekmektedir.

Apgar skorlama sistemi nedir?

Doğumdan sonra yenidoğanın izlenmesinde Apgar skorlaması kullanılır. Apgar skoru 1. ve 5. dakika sonunda değerlendirilir. Birinci dakika Apgar skoru acil resüsitasyona ihtiyaç olup olmadığının değerlendirilmesini sağlar. Apgar skoru 7-10 ise bebek iyidir. Ağız, burun ve farinks temizliği yeterlidir. Apgar skoru 4-6 ise hafif ile orta derecede depresyon (baskılanma)  vardır. Apgar skoru 0-3 ise ağır depresyon olduğunu gösterir. Bu bebeklerde acil resüsitasyon gerekir. Bu bebekler genellikle flask, apneik, sıklıkla mekonyum ile boyalı, ve kalp atımları <100 atım/dk olarak bulunur. Asfiksinin kanıtlanması için yenidoğanın kan gazları ve kan pH’sının değerlendirilmesi gerekir. Metabolik asidemi yoksa intrapartum asfiksiden (doğum sırası oksijensiz kalma hali) söz edilmemelidir. Serebral palsi perinatal asfiksinin önemli bir bulgusudur.

Umbilikal kordon (göbek kordonu) kan gazları nedir?

Umbilikal kordon kanı pH ve asit-baz dengesi yenidoğan bebeğin iyilik halinin iyi bir göstergesidir. Umbilikal kordon kanında metabolik asidemi yoksa doğum esnası oksijensiz kalma hali  (intrapartum asfiksi ) söz konusu değildir.  Umbilikal arter pH’sı <7.20 ise asidemi olarak kabul edilir. Kan pH’sı <7.0 ise ileri derecede asidemidir. Hiperkarbili veya hiperkarbisiz hipoksi ve buna bağlı metabolik asidoz gelişmesi asfiksi (oksijensiz kalma) olarak bilinir.

Canlandırma (resüsitasyon) nasıl yapılır?

Bebeklerin küçük bir yüzdesinde canlandırma gerekir. Canlandırma gerektiği birinci dakika Apgar skorunun 0-3 olması ile anlaşılır. Bebek açık küvöze alınmalı iyice kurulanmalı, ısıtılmalı, ve kuru örtülere sarılmalıdır. Hafif baş aşağı pozisyonda tutulan yenidoğanın başı arkaya eğik olmalıdır. Solunum yetersizse pozitif basınçlı ventilasyon (ambu) yapılır. Kendiliğinden solunum olsa bile kalp atım sayısı <100 atım/dk ise ambu solunumu gene de yaptırılır. Bebeğin rengine bakılır. Ciltte morarma  varsa %100 oksijen verilir. Ambu ile 30 saniye solutulmasına rağmen kalp atım sayısı <60 atım /dk ise kalp masajı gerekir. Kalp hızı kendiliğinden olarak 80 atım/dk’ya ulaştığında kalp masajı kesilmelidir. 30 saniyelik aralarla solunum ve kalp atım sayısı değerlendirilir.

Resüsitasyon gerektiren yenidoğanların çoğu %100 oksijen ile uygulanan ambuya cevap verir. Kalan kısmında kalp masajı da gerekir. Bu da yeterli olmazsa ilaç uygulaması gerekir. Bebek doğduğunda kalp atımı yoksa direkt olarak kalp masajı ve ilaç tedavisine geçilir. İlaçlar en az 30 sn süre ile %100 oksijen ile yapılan ambu solunumu ve kalp masajı ile kalp atım sayısı >80 atım/dk olmuyorsa veya kalp atımları yoksa uygulanır. Canlandırmada kullanılan ilaçlar epinefrin, dopamin, bikarbonat, ve volüm arttırıcılardır. Epinefrin ilk ilaç olarak kalp atımları 0 veya 30 sn aralıklarla yapılan kontrollerde <80 atım/dk ise kullanılır. Epinefrinin 1:10000’lik solüsyonu0.1-0.3 ml/kg dozda iv veya nefes yolu içine olarak hızla verilir. Alınan kan gazlarında  metabolik asidoz saptanırsa veya kalp atımları >100 atım/dk olmazsa sodyum bikarbonat verilir. Kanama bulguları varsa volüm arttırıcılar kullanılır. Uzamış şokta önceki ilaçlara cevap vermiyorsa dopamin infüzyonu yapılır.

Yenidoğan muayenesi nasıl yapılır?
Gebelik yaşının belirlenmesi: Yenidoğanın gebelik yaşının belirlenmesi için geliştirilmiş çeşitli tablolar mevcuttur.
Göz bakımı: Gonore ve klamidya enfeksiyonlarını azaltmak için çeşitli göz pomad ve damlaları kullanılmaktadır.
Göbek bakımı: Göbek 24 saat içinde kurur ve siyahlaşır. Povidon iyot ile her gün silinerek steril gazlı bez ile sarılırsa göbek yolu ile enfeksiyon önlenmiş olur. Göbek genellikle  bir hafta içinde düşer ve normal göbek oluşur. Göbek kordonu bakımı önemlidir..
Cilt bakımı: Bebeğin iyi kurulanması gerekir. Vernix caseosa (verniks kazeoza) yenidoğanın üzerinde bulunabilir. Temizlemeye çalışmak gerekmez. Bebek ısısı stabil olduktan sonra veya daha çok da göbek düştükten sonra yıkanır.
Gaita ve idrar yapımı: Tüm yenidoğanların %90’ı ilk 24 saat içinde mekonyum (ilk dışkıya verilen ad mekonyumdur) yapar. Geri kalanların büyük çoğunluğu 36 saat içinde mekonyum yapar. Bu süre içinde gaita ve idrar yapımı olmazsa anomaliler araştırılır. Doğumdan 3-4 gün sonra anne sütüne bağlı açık sarı renkli  gaita yapılır.
Kilo kaybı: Doğumdan sonra gaita, idrar, ve ter gibi kayıplar nedeni ile ağırlık azalması olur. Doğumdan sonra 10 gün geçince doğum ağırlığına ulaşır. Kilo kaybı genellikle doğum ağırlığının %10’u kadardır.
Sarılık: Bebeklerin yaklaşık üçte birinde 2-5. günlerde fizyolojik sarılık gelişir. Karaciğerin indirekt bilirubini alması ve direkt bilirübine çevirmesi immatüriteye bağlı olarak yetersiz kalabilir. Pretermlerde daha ağır olabilen sarılık daha uzun seyreder.

 


 

                                                        Geri 

Doğum Valizi,Doğuma Hazırlık
Lohusalık egzersizleri
İdeal Bebek Odası Dekorasyonu

Doğum Sonrası Cinsellik
 

 

 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Ne Neler Yapmalı Ve Ne Zaman Nerede
Kürtaj Nasıl Nerede Ve Ne Zaman? Fiyatı Ücreti Ve Hastanesi
Hamilelikte Hpv Kondilom Genital Siğil. Tedavi. Resim Görüntü Vidyo video izle
Gebelik Ve Nezle, Grip Aşısı,Hamilelik Ve Aşı Yapılmalı Mı? Ne şekilde ? Güvenli Mi?
Hamile, Gebe Ve Mantar Enfeksiyonu (Akıntı Kaşıntı Koku İlişkide Ağrı Yanma)
Birliktelik İle Geçen Ve Bulaşan Hastalıklar,Gebelik - Hamilelik Ve Enfeksiyon
Gebede Hamilede (Doğum Sonrası )Varis Tedavisi,gebelik- hamilelik ve varis Ameliyatı
Gebelik- hamilelik Sırt Ağrıları Ve Bel Ağrısı, Ellerde Kollarda Uyuşma Karıncalanma Ödem Ve Şişme
Hamilede Mide Yanması Ekşimesi Gastrit Ve Reflü,Gebelik-hamilelik ve kabızlık ,sindirim bozukluğu
Hemoroid, Basur Ve Tedavisi, lazer ameliyatı, resim görüntü, şekil vidyo canlı anı youtub videosu
Gebelik-hamilelik ve Memelerden Süt Gelmesi Meme Bakımı Gebelikte-Hamilelikte Meme Ağrısı
Gebelikte (Hamilelikte) İdrar Kaçırma Tutamama İnkontinans neden olur
Gebelikte Depresyon, Panik Atak, Hamilede-gebede-lohusada psikolojik tedavi
Hamilelikte Baş Ağrısı, Migren, Kasılma Uyuşma Şişme Baş Dönmesi Nasıl Nerede Tedavi Edilir?
Gebelik Ve Aşerme,Gebelik -hamilelik Veİğrenme, hamilelik-gebelik veTiksinme ,gebe-hamile bakımı
Hamilelikte Akıntı,Kaşıntı, Tedavisi Gerekli Mi, Gereksiz Mi ,Yapılmalı Mı, Olmalı Mı?, Ne Şekilde
Gebelikte Kanama Kadın Hastalıkları Youtube Görüntüleri Videoları Canlı Yayın Tv Anı Youtub Resim
Hamilelikte Kilo Alımı ,Kontrolü, Diyet Ve Diet Yapmak, Zayıflama Metodları Yöntemleri
İdrarda Kanda Gebelik Testi, Gebelik Testleri , Hamilelik Belirtisi Gebelik Belirtileri
Doktor Muayeneleri Ne Sıklıkla Nasıl ? Kadın Doğum Uzmanı Takibi Nasıl Olmalı, Ne Sıklıkla
Evlilik Öncesi Genetik Danışma,Gebelik Ve Kadın Hastalığı Muayenesi, Gebelik Hamilelik İsteği
Gebelik, Hamilelik Belirtileri, Hamile Doğum Videoları, Görüntüleri Resimleri Youtub Vidyoları Anı
Gebelik planlama Ve Folik Asit Ve Folikasit Kullanımı , gebe- hamile kalma isteği
Akraba Evliliği, Sakat Doğumlar, Mongol Çocuk Ve Down Sendromu
Gebe Kalmak İçin yöntemler hamile nasıl kalınır gebelikte hamilelikte seks cinsel ilişki birleşme
Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler
Adet Düzeni Hakkında Bilgiler, Görememe, Sık Görme, Adet Gecikmesi
Genital Bölge Anatomisi,merak edilenler, sık sorulanlar,jinekolojik operasyon ve ameliyat
G Noktası ve jinekolog,jinekolojik muayene,jinekolok
Memede fibrokistik hastalık uzmantv video uzman tv görüntüleri videosu
Kordon dolanması ,gebelik hamilelik ve kordon problemleri,doğum ve sezeryan,sezaryen nedeni
Yumurtalık kisti tanı ve tedavisi, yumurtalık kisti ameliyatı, kadın hastalıkları muayenesi
Gebelikte uyku pozisyonu nedir. Gebelikte uykusuzluk tedavisi nasıl nerede ilaçları nedir
Erkelerde dogum kontrol aşısı, Gebelikten Korunma İstememe Kaçınma
Genital enfeksiyonlardan korunma yolları nedir.Cinsellik seks ve enfeksiyon korunma nedir
Düşük tehdidi , tehlikesi, devamlı düşük yapma, habituel abortus boş gebelik kimyasal hamilelik
Smear testi nedir ,smir testi nasıl yapılıri,kadın sağlığı ve kanser taraması,kanser testi inceleme
Hormon yerine bitkisel tedavi doğal yöntemler ,bitkisel haplar ile tedavi, bitkisel ilaçlar
40 yaş üstü kadınlarda korunma, kürtaj tesimleri görüntüleri kürtaj video sonrası fiyatları ücreti
Rahim ağzında yara ,yara tedavisi yarayı dondurma yakma yöntemi kolposkopi ve biopsi
Hızlı gebe kalmak için , Gebe ve hamile kalma yöntemleri uygulamaları,kolay gebelik hamilelik doğum
Adet düzensizliği şekilleri ,hormon bozukluğu kadın hastalığı ve kadın sağlığı açısından tetkik
Gebelikte bulantı,kusma,gebe ve hamile şikayetleri, gebelik hamilelik te nasıl tedavi edilir?
Doğum kontrol hapları , normal doğum videosu resimleri fotoğrafları doğum görüntüleri video izle
Miyom belirtileri ve tanısı ,Myom ameliyatı nasıl nerede nezaman neşekilde neden,ücreti parası fiyat
Cinsiyet belirleme , cinsiyet tahmini yöntemi, çin takvimi gebelik öncesi cinsiyet seçme seçimi
Sezeryan mı? Normal doğum mu? Sezaryen Görüntüsü Video resim Youtube Yutub Yutup Canlı Anı Tv
Gebelikte birliktelik,gebelik ve yaşam, hamile sağlığı gebe sağlığı,gebelik ve hamilelik te sosyal
Polikistik over sendromu nedir ?, Yumurtalıkkisti tedavisi, over kistleri ve tedavi ,kadın hastalığı
Kızlık zarı
 
  Acil Korunma, Ertesi Sabah Gün Hapı nedir
Tüpleri Bağlatmak, Kısırlaştırmak, Kızlık Zarı Muayenesi
Hormonlu Sipiral, Mirena
Spiral (Ria) İle İlgili Bilgiler
İmplanon, Ciltaltı Korunma Yöntemi
Aylık İğne, Mesigyna, kadınlar kulübü
Doğum Kontrol Yöntemleri Gebelikten Korunma
Kürtaş Hapı, Düşük İlacı uzmantv video uzman tv videosu görüntüleri
Doğum Sezeryan Sonrası Korunma, Doğum Ve Sezaryen Sonrası Spiral Gebelik ten Hamilelik ten
Yenidoğan Tarama Topuk Testi nedir
Lohusalık (Loğusalık) Lohusa Bakımı
Bebek İsimleri, Resimleri, Görüntüleri, Gelişimi Büyümesi Gebelik Hamilelik Hesaplayıcıları Ölçümü
Doğum Öncesi, Sonrası İzni, ücretleri, fiyatları, parası ,hastaneleleri ,ücreti , fiyatı parası
Nüfusa Kayıt İşlemi
Bebek Odası,Mobilyaları Aksesuarları Eşyaları, Giyimi, Kıyafetleri Bebek Bakımı Bakıcısı
Ağrısız Doğum, Epidural Anestezi, youtube video, yutub vidyo görüntüleri resimleri canlı anı yutup
Sezeryan (Sezaryen) Görüntüleri, Resimleri Anı, Sezaryan Youtube Videosu Görüntüsü Vidyo Anı
Doğum Resimleri, Görüntüleri, Anı, Doğum Videosu, Doğum Youtub Görüntüsü, Canlı Doğum Anı
Doğum Valizi Eşyaları, Doğuma Hazırlık
Doğum Hakkında Bilgiler, Doğum Nasıl Nerede Ne Şekilde, Doğum Hastenesi Ücretleri Fiyatı
Gebelikte, Hamilelikte Oruç Tutmak, Hamilelik Ve Beslenme, Gebelik Ve Sağlıklı Beslenme Diet
Sağlıklı, Doğru Beslenme İpuçları, Gebelik Ve Diet, Hamilelik Ve Kilo Kontrolü, Gebelik Zayıflama
Dış Gebelik, Ektopik, Kimyasal Gebelik, Boş Gebelik Gibi Diğer Gebelikler, Problemli Hamilelik
Hamilelik ve Miyomlar, Myom Tedavisi
Gebede Hamilede Rh, Kan Uyuşmazlığı
Amniosentez, resimleri youtube video vidyo görüntüleri izle
Üçlü Test, Zeka Testi
İkili Test, Ense Kalınlığı Ölçümü
Ultrasonografi detaylı ultrason resimleri görüntüleri fotoğrafları sezeryanla doğum videosu video
Hamile Ve Bel Fıtığı Siyatik Tedavisi,Gebelikte Karpal Tunel Ağrısı, Mikrocerrahi
Diş Sağlığı Ve Diş Bakımı
Gebelik Ve Seyahat ,Yolculuk Tatil Güneş
Hamilelikte Spor Cimnastik Yapma
Hamile Elbiseleri Kıyafetleri Gebe Giyimi, Moda Güzellik Hamilelik (gebelik) Belirtileri
Selülit, Cilt Bakımı Tedavisi, Botoks
Hamilelikte Tatil, Deniz Güneş Yüzme Bronzlaşma
Epilasyon Ve İstenmeyen Tüyler, Gebede Hamilede Lazer Laser Epilasyon Güvenli Mi? Uygulanır Mı?
Gebelikte Saç Bakımı Ve Boyatma,Hamilelik Ve Güzellik
Gebelikte Hamilelikte Güzellik için Yap / Yapma
Diet Yapmak, Zayıflamak Kilo Kontrolü
Bitkisel Haplar İlaçlar, bitkisel tedavi
Kız mı,erkek mi? Cinsiyeti Ne Olsun? Cinsiyet testi,cinsiyet testi nasıl ücreti fiyatı nedir
Gebe kalma korkusu şehir efsaneleri , üstüne görme üste adet görme, kadın hastalıkları teşhisi
HPV aşısı ,Rahim Ağzı Kanseri Aşısı, Genital Siğiller,Genital Siğil Tedavisi Kolposkopi Biopsi
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi, Kısırlık Tedavisi, Kısırlık Tedavi Yöntemleri, Myom Ameliyatı
Anne karnında müzik ,hafta hafta gebelik, hafta hafta hamilelik, ay ay gebelik hamilelik takibi
Suda doğum ,youtube doğum görüntüleri videosu vidiyosu,Youtub sezaryen görüntüsü vidyosu
Abortion Clinics İn İstanbul Turkey, Best Abortion Prices Laws Fees Hospitals İn İstanbul
Best Abortion Clinics in İstanbul, Abortion Prices İstanbul Turkey
Vajinoplasti Labioplasti Estetiği ,Kadın Estetiği Estetik
 

webmaster

solmenu.jpg
anasayfa
Gebeliğe Hazırlık
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme Hastalıkları
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Kısırlık ve Tedavisi
Otomatik_Hesaplayicilar
   


! Yasal Uyarı !
 
 www.kurtaj.info
 
 www.genitalsigil.net