www.doktornevra.com Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sýk Kulananlara Ekle Soruları Cevaplıyor
   
Gebelik ve Beslenme
 


 

Gebelikte Balık Tüketimi

 

Gebelikte balık yemeli miyim?

Birçok gebe bu soru üzerine düşünüyor. Hamilelikte  balık tüketmeli miyim? Deniz ürünleriyle çok fazla ilgileniyor olmasanız bile balığın, bebeğinizin beyin ve göz gelişimi için önemli olan Omega-3 yağ asidi ve özellikle DHA ve EPA bakımından en büyük kaynak olduğunu duymuşsunuzdur. Omega-3 yağ asidi, katı yağda az oranda bulunurken, proteinde, D vitamininde ve gelişmekte olan bir bebek ve sağlıklı bir hamilelik için önemli olan diğer besinlerde fazlaca bulunur.

Diğer yandan, bazı balık türlerinin civa gibi tehlikeli olabilecek  atık maddeleri içerdiğini duymuşsunuzdur. Bu metal yüksek miktarlarda vücuda nüfuz ettiği zaman bebeğin gelişmekte olan beyin  ve sinir sistemine zarar verir. Neredeyse tüm balıklar ve kabuklu deniz ürünleri civa içerirler, ama büyük avcı balıklarda bu miktar en fazladır. Bunun nedeni ise avcı balıkların civayı vücutlarına çeken diğer balıkları yemesidir, ve bu avcı balık ne kadar büyükse, yedikleri balık sayısı da o kadar artar. Daha büyük balıklar küçük olanlara göre daha uzun yaşarlar, bu yüzden vücutlarına civa almaları için doğal olarak daha fazla zamanları vardır.

Birçok uzman, gebelerin balık yemesi gerektiği konusunda hemfikirler. Ama ne tür balıkların daha güvenliği olduğunu anlamak ve daha fazla tüketilmesini sağlamak kolay olmayabilir.

Hamilelikte  fazla miktarda civa içeren balık türlerinden yersem ne olur?

Balık yediğiniz zaman vücudunuz metil civayı kolayca bünyesine alır ve siz hamileyken bu plasentaya geçer.Araştırmalar hamilelik sırasında yoğunluğu fazla olan metil civa ya maruz kalmanın, bebeğin gelişmekte olan beynini ve sinir sistemini olumsuz yönde etkileyebileceğini gösteriyor. Bunun sonucunda oluşan rahatsızlıklar hafif geçebilir ama ciddi sonuçlar doğurması da mümkündür. Çevre Koruma Örgütü, dikkat ve hafıza gibi bilişsel yeteneklerin, dilin, motor becerilerin, görme duyusunun olumsuz etkilenebileceğini belirtiyor.

Gebe olan, gebeliği planlayan ya da doğum yapan bayanlar ile onların bebekleri ve çocukları civa maddesine karşı oldukça savunmasızdırlar.Uzmanlar, tam olarak ne miktarda civanın zararlı olabileceğini hala tartışıyorlar, ama çoğu hamile bayanların ve küçük çocukların yüksek miktarda civa içeren balıkları yemekten kaçınmasının ve beslenmenizde yer alan diğer balıkların da sınırlandırılmasının  daha iyi olacağını düşünüyor.

Gebelikte neden tamamıyla balık yemekten uzak durmamalıyım?

Balık, özellikle hamilelik esnasında vazgeçilemeyecek kadar iyi bir besin seçeneğidir ve birçok uzman balık yemenin bazı riskler taşımasına rağmen yine de faydalı olduğunu düşünüyor.
Purdue Üniversitesinde toksikoloji profesörü ve balığın içindeki atık maddeler konusunda uzman olan Charles Santerre: “Civa metalinden tam olarak kaçınmanız gerekmez ve de bu zaten mümkün değildir. Sağlığa zarar vermeyecek düşük miktarlar mevcuttur.” diyor. “Eğer bir bayan civadan uzak durmak için balık yemeyi bırakırsa, bebeği balığın sağlayacağı sağlıklı besinlerden de yoksun kalır.”

İşe bakın ki balıkta bulunan sağlıklı yağ asidinden en çok yarar sağlayan da bebeğinizin gelişmekte olan beynidir.

Danimarka’da yapılan uzun dönemli bir araştırmada, hamilelik esnasında fazlaca balık yiyen (haftada ortalama 400 gr.) annelerin bebeklerin 6. ve 18. Aylardaki motor becerileri az balık tüketen annelerin bebeklerine göre daha sağlıklı geliştiği görülmüştür. Neredeyse hiç balık yemeyen annelerin bebeklerin ise en az gelişimsel değerleri taşıdığı anlaşılmıştır.

Gebelik  ile ilgili yapılan bazı araştırmalar ise hamilelik sırasından balık yemenin, erken doğum ve düşük kilolu doğumları önlemede yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Civa  en çok hangi balıklarda vardır?

2004’te Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu (FDA) ve Çevre Koruma Örgütü, balıkta bulunan civa maddesine yönelik olarak ortak bir danışma grubu kurmuştur. Burada, yüksek miktarlarda civa içeren ve çocuk sahibi olma yaşına gelmiş bayanların ve küçük çocukların yememesi gereken dört balık türü belirlemiştir: köpekbalığı, kılıçbalığı, kral uskumru ve tilefish.

Diğer uzmanlar ve destek grupları bu listenin uzatılmasından yana görünüyorlar. Purdue Üniversitesi toksikolojisti Santerre, uzak durmanız gereken balık türleri arasında taze ya da donmuş tonbalığı, levrek, lüfer, şili deniz lüferi, golden snapper, atlantik kılıçbalığı, deniz levreği, sarıkuyruk balığı, Crevalle Jack (kral balığı), Meksika Körfezi’nde bulunan kolyoz ve büyük göllerdeki tatlı su levreği gibi balıkları da sayıyor.

Gebelikte hangi balıklar güvenle tüketilebilinir?

Amerikan Gıda ve İlaç Kurumu ile Çevre Koruma Örgütü, zararlı olduğu ve hiç yenilmemesi gerektiği belirtilen köpekbalığı, kılıçbalığı, kral uskumru ve tilefish balıklarının dışında herhangi bir balıktan ya da kabuklu deniz ürününden haftada iki porsiyon kadar tüketmenin sorun yaratmayacağını söylüyor.Diğer uzmanlar ise Gıda ve İlaç Kurumu’nun, bayanların hamile olmadan önce de vücutlarında civa bulundurabilecekleri gerçeğini hesaba katmadığına işaret ederek konuya daha dikkatli bir biçimde yaklaşıyor.

Santerre’nin Purdue Üniversitesi’ndeki ekibi, satılmakta olan balıkların ne derece civa içerdiğini gösteren ve ne kadar tüketmenin güvenli olacağını gösteren bir çizelge yayınladı.Çizelgede, en az civa içeren ve sağlıklı yağlar bakımından en zengin olan altı balık çeşidi belirtiliyor: ringa balığı, uskumru (Atlantic, jack, kefal), gökkuşağı alabalığı (çiftlikte yetiştirilen), sardalya (doğada ya da çiftlikte yetişmiş) ve beyaz balık (alabalık).

Ton balığı tüketilmesi ile gebelerin  bilinmesi gerekenler nelerdir?

Gıda ve İlaç Kurumu, hamile bayanların haftada 400 gramdan fazla konserve ton balığı tüketmemesini tavsiye ediyor. Çünkü, ton balığı daha çok civa içeren büyük balıklardan elde ediliyor.Yukarıda sözü geçen referans kartında, insanların kiloları baz alınarak ne kadar ton balığı yemelerinin güvenli olacağı belirtiliyor.

Buna karşılık olarak bazı destek grupları ise gebe  ya da çocuk sahibi olma yaşına gelmiş bayanların konserve ton balığından kaçınması tavsiye ediyor: İşte nedeni; Genel olarak ton balığının az civa içerdiği düşünülür, çünkü tuna balığının daha küçük bir çeşidi olan palamuttan elde edilir. Ama bazen de daha büyük bir balık olan sarıkanatton türünden yapılır, bu yüzden ürünün ne içerdiği etikette açıkca belirtilmediği sürece ne yediğinizden tam olarak emin olamayabilirsiniz.

Ton balığı iyi bir Omega-3 kaynağı olmamasına rağmen besin değeri oldukça yüksektir. Bu yüzden, eğer yediğiniz tek balık türü ton balığıysa, onu ara sıra da olsa beslenmenize eklemeniz faydalı olabilir.

Omega-3 almak için balıktan farklı olarak başka hangi besinleri hamilelikte  yiyebilirim?

Yumurta, süt, meyve suyu, yoğurt, ekmek, tahıl ve margarin gibi yiyecekler artık omega-3 ile kuvvetlendiriliyor. Bazıları çok fazla DHA ya da EPA içermiyor, ama bu yağ asitleri az miktarlarda da olsa bulunuyor. ( Birim hacminde en azından 50 miligram DHA içeren ürünleri alın.)

Gebelikte balık yağı takviyeleri nasıl yapılabilir?

Eğer hamilelikte balık yemiyorsanız beslenmenizi güçlendirmek için Omega-3 takviyesi almaya yönelebilirsiniz. Balık yağı için olan katkı maddeleri neredeyse hiç metil civa içermez ve iki temel yağ asidi olan EPA ve DHA’nın alınmasını sağlar. Eğer vejetaryenseniz, özel bir mayalama işlemiyle DHA yağ asidi yüklenen ve su yosunlarından elde edilen takviyeleri alabilirsiniz. Tıp Enstitüsü (besinler için günlük alınması tavsiye edilen miktarları belirleyen kurum), DHA ve EPA yağ asitlerinin alımı için bir miktar belirtmemiştir. Bu yüzden doktorunuza hangi takviye maddelerinin mevcut olduğunu ve sizin için hangisinin uygun olduğunu sorunuz. (Doğum öncesi alınan vitaminlerin bazıları DHA yağ asidi içerir.)

  

                                     Geri 
 

Hafta Hafta Gebelik
Hamilelikte Gıda Zehirlenmesi,Diare Bulantı - Kusma

 


 
e-gebelik.net
Site içi arama
   
  Vaginismus Ve Vajinismus Tedavisi, Ne Neler Yapmalı Ve Ne Zaman Nerede
Kürtaj Nasıl Nerede Ve Ne Zaman? Fiyatı Ücreti Ve Hastanesi
Hamilelikte Hpv Kondilom Genital Siğil. Tedavi. Resim Görüntü Vidyo video izle
Gebelik Ve Nezle, Grip Aşısı,Hamilelik Ve Aşı Yapılmalı Mı? Ne şekilde ? Güvenli Mi?
Hamile, Gebe Ve Mantar Enfeksiyonu (Akıntı Kaşıntı Koku İlişkide Ağrı Yanma)
Birliktelik İle Geçen Ve Bulaşan Hastalıklar,Gebelik - Hamilelik Ve Enfeksiyon
Gebede Hamilede (Doğum Sonrası )Varis Tedavisi,gebelik- hamilelik ve varis Ameliyatı
Gebelik- hamilelik Sırt Ağrıları Ve Bel Ağrısı, Ellerde Kollarda Uyuşma Karıncalanma Ödem Ve Şişme
Hamilede Mide Yanması Ekşimesi Gastrit Ve Reflü,Gebelik-hamilelik ve kabızlık ,sindirim bozukluğu
Hemoroid, Basur Ve Tedavisi, lazer ameliyatı, resim görüntü, şekil vidyo canlı anı youtub videosu
Gebelik-hamilelik ve Memelerden Süt Gelmesi Meme Bakımı Gebelikte-Hamilelikte Meme Ağrısı
Gebelikte (Hamilelikte) İdrar Kaçırma Tutamama İnkontinans neden olur
Gebelikte Depresyon, Panik Atak, Hamilede-gebede-lohusada psikolojik tedavi
Hamilelikte Baş Ağrısı, Migren, Kasılma Uyuşma Şişme Baş Dönmesi Nasıl Nerede Tedavi Edilir?
Gebelik Ve Aşerme,Gebelik -hamilelik Veİğrenme, hamilelik-gebelik veTiksinme ,gebe-hamile bakımı
Hamilelikte Akıntı,Kaşıntı, Tedavisi Gerekli Mi, Gereksiz Mi ,Yapılmalı Mı, Olmalı Mı?, Ne Şekilde
Gebelikte Kanama Kadın Hastalıkları Youtube Görüntüleri Videoları Canlı Yayın Tv Anı Youtub Resim
Hamilelikte Kilo Alımı ,Kontrolü, Diyet Ve Diet Yapmak, Zayıflama Metodları Yöntemleri
İdrarda Kanda Gebelik Testi, Gebelik Testleri , Hamilelik Belirtisi Gebelik Belirtileri
Doktor Muayeneleri Ne Sıklıkla Nasıl ? Kadın Doğum Uzmanı Takibi Nasıl Olmalı, Ne Sıklıkla
Evlilik Öncesi Genetik Danışma,Gebelik Ve Kadın Hastalığı Muayenesi, Gebelik Hamilelik İsteği
Gebelik, Hamilelik Belirtileri, Hamile Doğum Videoları, Görüntüleri Resimleri Youtub Vidyoları Anı
Gebelik planlama Ve Folik Asit Ve Folikasit Kullanımı , gebe- hamile kalma isteği
Akraba Evliliği, Sakat Doğumlar, Mongol Çocuk Ve Down Sendromu
Gebe Kalmak İçin yöntemler hamile nasıl kalınır gebelikte hamilelikte seks cinsel ilişki birleşme
Hamile Kalmadan Önce Yapılması Gerekenler
Adet Düzeni Hakkında Bilgiler, Görememe, Sık Görme, Adet Gecikmesi
Genital Bölge Anatomisi,merak edilenler, sık sorulanlar,jinekolojik operasyon ve ameliyat
G Noktası ve jinekolog,jinekolojik muayene,jinekolok
Memede fibrokistik hastalık uzmantv video uzman tv görüntüleri videosu
Kordon dolanması ,gebelik hamilelik ve kordon problemleri,doğum ve sezeryan,sezaryen nedeni
Yumurtalık kisti tanı ve tedavisi, yumurtalık kisti ameliyatı, kadın hastalıkları muayenesi
Gebelikte uyku pozisyonu nedir. Gebelikte uykusuzluk tedavisi nasıl nerede ilaçları nedir
Erkelerde dogum kontrol aşısı, Gebelikten Korunma İstememe Kaçınma
Genital enfeksiyonlardan korunma yolları nedir.Cinsellik seks ve enfeksiyon korunma nedir
Düşük tehdidi , tehlikesi, devamlı düşük yapma, habituel abortus boş gebelik kimyasal hamilelik
Smear testi nedir ,smir testi nasıl yapılıri,kadın sağlığı ve kanser taraması,kanser testi inceleme
Hormon yerine bitkisel tedavi doğal yöntemler ,bitkisel haplar ile tedavi, bitkisel ilaçlar
40 yaş üstü kadınlarda korunma, kürtaj tesimleri görüntüleri kürtaj video sonrası fiyatları ücreti
Rahim ağzında yara ,yara tedavisi yarayı dondurma yakma yöntemi kolposkopi ve biopsi
Hızlı gebe kalmak için , Gebe ve hamile kalma yöntemleri uygulamaları,kolay gebelik hamilelik doğum
Adet düzensizliği şekilleri ,hormon bozukluğu kadın hastalığı ve kadın sağlığı açısından tetkik
Gebelikte bulantı,kusma,gebe ve hamile şikayetleri, gebelik hamilelik te nasıl tedavi edilir?
Doğum kontrol hapları , normal doğum videosu resimleri fotoğrafları doğum görüntüleri video izle
Miyom belirtileri ve tanısı ,Myom ameliyatı nasıl nerede nezaman neşekilde neden,ücreti parası fiyat
Cinsiyet belirleme , cinsiyet tahmini yöntemi, çin takvimi gebelik öncesi cinsiyet seçme seçimi
Sezeryan mı? Normal doğum mu? Sezaryen Görüntüsü Video resim Youtube Yutub Yutup Canlı Anı Tv
Gebelikte birliktelik,gebelik ve yaşam, hamile sağlığı gebe sağlığı,gebelik ve hamilelik te sosyal
Polikistik over sendromu nedir ?, Yumurtalıkkisti tedavisi, over kistleri ve tedavi ,kadın hastalığı
Kızlık zarı
 
  Acil Korunma, Ertesi Sabah Gün Hapı nedir
Tüpleri Bağlatmak, Kısırlaştırmak, Kızlık Zarı Muayenesi
Hormonlu Sipiral, Mirena
Spiral (Ria) İle İlgili Bilgiler
İmplanon, Ciltaltı Korunma Yöntemi
Aylık İğne, Mesigyna, kadınlar kulübü
Doğum Kontrol Yöntemleri Gebelikten Korunma
Kürtaş Hapı, Düşük İlacı uzmantv video uzman tv videosu görüntüleri
Doğum Sezeryan Sonrası Korunma, Doğum Ve Sezaryen Sonrası Spiral Gebelik ten Hamilelik ten
Yenidoğan Tarama Topuk Testi nedir
Lohusalık (Loğusalık) Lohusa Bakımı
Bebek İsimleri, Resimleri, Görüntüleri, Gelişimi Büyümesi Gebelik Hamilelik Hesaplayıcıları Ölçümü
Doğum Öncesi, Sonrası İzni, ücretleri, fiyatları, parası ,hastaneleleri ,ücreti , fiyatı parası
Nüfusa Kayıt İşlemi
Bebek Odası,Mobilyaları Aksesuarları Eşyaları, Giyimi, Kıyafetleri Bebek Bakımı Bakıcısı
Ağrısız Doğum, Epidural Anestezi, youtube video, yutub vidyo görüntüleri resimleri canlı anı yutup
Sezeryan (Sezaryen) Görüntüleri, Resimleri Anı, Sezaryan Youtube Videosu Görüntüsü Vidyo Anı
Doğum Resimleri, Görüntüleri, Anı, Doğum Videosu, Doğum Youtub Görüntüsü, Canlı Doğum Anı
Doğum Valizi Eşyaları, Doğuma Hazırlık
Doğum Hakkında Bilgiler, Doğum Nasıl Nerede Ne Şekilde, Doğum Hastenesi Ücretleri Fiyatı
Gebelikte, Hamilelikte Oruç Tutmak, Hamilelik Ve Beslenme, Gebelik Ve Sağlıklı Beslenme Diet
Sağlıklı, Doğru Beslenme İpuçları, Gebelik Ve Diet, Hamilelik Ve Kilo Kontrolü, Gebelik Zayıflama
Dış Gebelik, Ektopik, Kimyasal Gebelik, Boş Gebelik Gibi Diğer Gebelikler, Problemli Hamilelik
Hamilelik ve Miyomlar, Myom Tedavisi
Gebede Hamilede Rh, Kan Uyuşmazlığı
Amniosentez, resimleri youtube video vidyo görüntüleri izle
Üçlü Test, Zeka Testi
İkili Test, Ense Kalınlığı Ölçümü
Ultrasonografi detaylı ultrason resimleri görüntüleri fotoğrafları sezeryanla doğum videosu video
Hamile Ve Bel Fıtığı Siyatik Tedavisi,Gebelikte Karpal Tunel Ağrısı, Mikrocerrahi
Diş Sağlığı Ve Diş Bakımı
Gebelik Ve Seyahat ,Yolculuk Tatil Güneş
Hamilelikte Spor Cimnastik Yapma
Hamile Elbiseleri Kıyafetleri Gebe Giyimi, Moda Güzellik Hamilelik (gebelik) Belirtileri
Selülit, Cilt Bakımı Tedavisi, Botoks
Hamilelikte Tatil, Deniz Güneş Yüzme Bronzlaşma
Epilasyon Ve İstenmeyen Tüyler, Gebede Hamilede Lazer Laser Epilasyon Güvenli Mi? Uygulanır Mı?
Gebelikte Saç Bakımı Ve Boyatma,Hamilelik Ve Güzellik
Gebelikte Hamilelikte Güzellik için Yap / Yapma
Diet Yapmak, Zayıflamak Kilo Kontrolü
Bitkisel Haplar İlaçlar, bitkisel tedavi
Kız mı,erkek mi? Cinsiyeti Ne Olsun? Cinsiyet testi,cinsiyet testi nasıl ücreti fiyatı nedir
Gebe kalma korkusu şehir efsaneleri , üstüne görme üste adet görme, kadın hastalıkları teşhisi
HPV aşısı ,Rahim Ağzı Kanseri Aşısı, Genital Siğiller,Genital Siğil Tedavisi Kolposkopi Biopsi
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi, Kısırlık Tedavisi, Kısırlık Tedavi Yöntemleri, Myom Ameliyatı
Anne karnında müzik ,hafta hafta gebelik, hafta hafta hamilelik, ay ay gebelik hamilelik takibi
Suda doğum ,youtube doğum görüntüleri videosu vidiyosu,Youtub sezaryen görüntüsü vidyosu
Abortion Clinics İn İstanbul Turkey, Best Abortion Prices Laws Fees Hospitals İn İstanbul
Best Abortion Clinics in İstanbul, Abortion Prices İstanbul Turkey
Vajinoplasti Labioplasti Estetiği ,Kadın Estetiği Estetik
 

webmaster

solmenu.jpg
anasayfa
Gebeliğe Hazırlık
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme Hastalıkları
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Kısırlık ve Tedavisi
Otomatik_Hesaplayicilar
   


! Yasal Uyarı !
 
 www.kurtaj.info
 
 www.genitalsigil.net