doktornevra.com Bize Ulaşın Anasayfam Yap Sık Kulanılanlara Ekle Sorularınızı Cevaplıyor
   
Özel Durumlar
 

 
 

Gebe Kalma Korkusu,  Şehir Efsaneleri..

 

 • Eğer tam birleşme olmadan temas olursa (penis vagina içine girmeden,dışarıdan temasla) gebelik olur mu?

Erkek cinsel organının  vagina  içine girmeden dışarıdan sürtünme ile temas olması şeklidir.Tam bir birleşme olmadan ve penisin vagina içine girmeden gerçekleşen  ilişki sırasında , dışarıya boşalacak spermin  vagina ağzı ile teması sonucu ile gebelik olabilmektedir.

 Bu şekilde temas gebeliğe karşı tam koruma sağlamadığı gibi HPV ve benzeri  cinsel ilişki ile geçen hastalıklara  karşı da korumamaktadır.Bu soru daha çok bekar genç çiftler tarafından sorulmaktadır.

 • Cinsel birleşme sırasında çok kısa bir süre için vajina içine penisin girmesi ile gebelik oluşur mu?

Vajina ve penisin temasının bulunduğu tüm durumlarda gebe kalma riski vardır. Eğer bu temas sırasında  sperm boşalması (ejekulasyon ) oluşmuş ise gebelik ihtimali yüksektir. Bu birleşme şekli de cinsel temasla bulaşan hastalıklara karşı koruma sağlamamaktadır.

 • Tam bir birleşme sırasında vajina içine sperm boşalmamış ise de kadının gebe kalma ihtimali var mıdır?

Bir çok erkekte sperm boşalması (ejekulasyon) olmadan önce az miktarda salgı gelebilmektedir. Erkekler genellikle bu salgıyı fark etmezler. Bu salgı sperm içerebilmektedir ve içinde olabilecek az sayıda sperm dahi bir gebelik için yeterli olmaktadır. Bu şekilde gebelik daha çok dışarıya boşalma (geri çekme) yöntemini kullanan çiftlerde olmaktadır. Geri çekme yönteminin de güvenirliliğinin düşük olmasının başlıca sebebi bu sperm boşalması (ejekülasyon)  öncesi gelen sıvının sperm ihtiva etmesidir. Hamile kalma riski vardır.

 • Eğer kadın orgazm olmaz ise gebelik de oluşmaz mı?

Maalesef çok yanlış ve yaygın bir inanış.Orgazm ile gebe kalmanın doğrudan belirleyici bir etkisi yoktur. Orgazm olmamak gebe kalma ihtimalini ne belirgin bir şekilde azaltır ne de belirgin bir şekilde arttırır. Gebe kalmak için bazen birkaç adet sperm dahi yeterli olmaktadır. Önemli olan yumurtlamanın olması ve spermin bunu dölleme yeteneğinde olmasıdır. Adette ilişki veya adetli iken ilişki olduğunda gebelik olma olasılığı hemen hemen yoktur. Fakat hijyen açısından adette ilişki veya adetli iken ilişki tavsiye edilmemktedir.

 • Dışarıdan temasta sperm iç çamaşırı geçip gebelik oluşturabilir mi ?

Dışarıdan temasta tam birleşme olmadan  ve sperm boşalmasının  (ejekulasyon, zevk suyu) kadın iç çamaşırı üzerine olduğunda  çiftler bazen endişeye kapılık oluşabilecek bir gebelik için endişe duyarlar. Eğer iç çamaşırı tamamen sperm ile bulaşmış ve ıslanmış ise ,bu ıslaklık vagina girişi ile temas halinde ise düşük bir ihtimal olsa da gebelik ihtimali mevcuttur. Dışarı boşalma ile dışarıdan ilişki bir istenmeyen gebelik riski oluşturmaktadır.

 • Su içinde olan cinsel birleşmede gebelik ihtimali azalır mı ?

Cinsel ilişki banyo,küvet , havuz veya deniz gibi suyun içinde olduğunda da sperm doğrudan vagina içine boşaldığı için gebe kalmak mümkündür. Sperm doğrudan vagina ve rahim ağzı ile temasta olduğundan spermlerin döllenme yeteneği devam etmektedir.

 • Girilen suyun içinde daha önceden kalan sperm var ise gebe kalmak mümkün müdür ?

Toplumumuzda “Hamamdan Gebe Kalmak”’ diye bir yıllardır kulaktan kulağa söylenen bir inanış ,efsane vardır. “Banyo , havuz veya içine girilen su daha önce sperm ile bulaşmış ise  gebe kalabilirmiyim ?” diye kadınlarda yanlış inanış ve tereddütler bulunmaktadır. Spermin suyun içinden vaginaya girip yumurtayı dölleme  yeteneğinde olması mümkün değildir. Sperm boşalması (ejekulasyon) temiz ve ılık suyun içinde olmuş ise sperm en çok 2-3 dakika yaşayabilmektedir. Eğer sperm sıcak,içinde kimyasal maddeler bulunan (havuz kimyasalları , klor vb.) bir suyun içine boşalmış ise 2-3 saniyede ölmektedir.Bu şekilde gebe kalmak tıp mantığı ve gerçekleri ile mümkün değildir. Hamile kalma riski bu şekilde yoktur.

 • Anal ilişki (ters ilişki) ile gebe kalmak mümkün mü?

Eğer  anal ilişki sırasında sperm boşalması (ejekulasyon , zevk suyu ) perine bölgesi dediğimiz  anüs (makat) ve vagina girişinin olduğu bölüme olmaz ise bu şekilde olan birliktelik ile gebe kalmak mümkün değildir. Fakat unutmamak gerekir ki ,anüsün (makat)  dış kısmının sperm ile bulaşması , vagina ağzının bu bölgeye yakın olduğundan dolayı gebe kalma riski taşımaktadır.

 • Daha önce sperm ile bulaşmış eşyalar ile temas olur ise gebelik riski var mıdır?

Daha önceden sperm ile bulaşıp spermin üzerinde kuruduğu  eşyalar ile (iç çamaşırı , çarşaf ,klozet kapağı , diğer eşyalar vb.) direkt temas olduğu zaman gebe kalmak mümkün değildir. Spermler dış ortamda en çok 3-5 dakika canlı kalabilmektedirler. Ancak kadın rahmi gibi uygun ortam ,nem ve sıcaklıkta 3-6 gün yaşamaları mümkün olabilmektedir.

 • Meni nedir? Meni rengi ile gebe kalma arasında ilişki var mıdır? İstemeden meni yutmak gebeliğe veya enfeksiyona sebep verir mi?

  Meni spermi taşıyan sıvıya verilen isimdir, sperm halk arasında meni olarak da ismlendirilir.  Oral seks sırasında meni yutmak gibi bir durum olduğunda bazı kadınlar  gebe kalabileceği endişesi yaşayabilirler bu manasızdır, gebelik oluşması için spermin vajinal yolla yumurtayı döllemesi gerekmektedir ve sperm yutmak tabii ki gebelik yapmaz. Unutmamak gerekir ki oral seks sağlık açısından ve bazı enfeksiyonların bulaşması açıısndan ( özellikel HPV virüsü) son derece risklidir ve oral seks ile HPV bulaştığı takdirde ağız, boğaz ve dil kanseri oluşabilmektedir. Meni rengi normalde sarıdır ve kendine has bir rengi vardır. Meni rengi fizyolojik rengi dışında olduğu zaman bir enfeksiyon akla gelmelidir. Spermiogram sırasında da meni rengi değerlendirlmektedir.
   
 • Zevk Suyu Nedir?, "Zevk Suyu" İle Gebelik Olur Mu?

"Zevk Suyu" halk arasında ilişki ile sperm boşalması olmazdan önce penisten gelen şeffaf sıvıya verilen isimdir. aslında "zevk suyu" olarak isimlendirilen bu salgı "prostat salgısı" ndan başka bir şey değildir. Nadiren de olsa sperm içerebildiği için gebeliğe sebep olabilmektedir. Özellikle geri çekme yöntemi ile korunanlarda istenmeyen gebeliklerin oluşumunda "prostat salgısı" veya diğer adı ile "zevk suyu" rol oynar. Hamile kalma riski tabii ki bu durumda vardır

 

 

 Geri 

 

Kızlık zarı, Hymen
Bekaret Testi
Kürtaj


 
sagmenu.jpg
Site Içi Arama
   
  Kızlık zarı
Vaginismus
Polikistik over sebdromu nedir  
Gebelikte cinsel ilşki
Sezeryan mı? Normal doğum mu? 
Cinsiyet belirleme 
Miyom belirtileri ve tanısı 
Doğum kontrol hapları 
Gebelikte bulantı,kusma
Adet düzensizliği şekilleri  
Hızlı gebe kalmak için 
Rahim ağzında yara  
40 yaş üstü kadınlarda korunma Hormon yerine bitkisel tedavi
Smear testi nedir 
Düşük tehdidi 
Genital enfeksiyonlardan korunma yolları  
Erkelerde dogum kontrol asisi
Gebelikte uyku pozisyonu
Yumurtalık kisti tanı ve tedavisi
Kordon dolanması 
Memede fibrokistik hastalık
G Noktasi ve Orgazm    
    
 
  Kız mı,erkek mi?
Gebe kalma korkusu şehir efsaneleri 
HPV aşısı  
Miyomlarda yeni bir tedavi yöntemi
Anne karnında müzik 
Suda doğum  
Kordon kanı 
Seasonale ,yeni korunma yöntemi 
Vajina Estetigi ve Cinsellik  
   
 
solmenu.jpg
anasayfa
Gebeliğe Hazırlık
Hafta Hafta Gebelik Gebeliğe Hazırlık
Gebelik
Gebelikte Beslenme
Doğum
Doğum Loğusalık ve Bebek
Aile Planlaması Yöntemleri
Genel Jinekoloji
Yumurtalık Kistleri
Rahim sorunları
Rahim ağzı sorunları
Hormon Bozuklukları
Hormon Bozuklukları Genital Enfensiyonlar Hormon Bozuklukları
Meme Hastalıkları
Cinsel Sorular
Menepoz - Osteoporoz
Kısırlık ve Tedavisi
Otomatik_Hesaplayicilar
   ! Yasal Uyarı !
 
 www.kurtaj.info
 
 www.genitalsigil.net